Online eğitim gören üniversite öğrencilerinde tele-solunum egzersizlerinin COVID-19 korkusu, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of tele-breathing exercise on COVID-19 fear, sleep quality and quality of life in online learning university students
  1. Tez No: 1013355
  2. Yazar: BEYZA DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Covid-19 pandemi sürecinde online eğitim gören sağlıklı üniversite öğrencilerinde tele-solunum egzersizlerinin Covid-19 korkusu, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışma 15 Mart 2021-26 Nisan 2021 tarihleri arasında İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya 18-24 yaş aralığında 47 gönüllü öğrenci katıldı. Katılımcılardan egzersizleri 6 hafta boyunca haftada 3 gün ve günde 2 kez uygulamaları istendi. Covid-19 korkusunu değerlendirmek için Covid-19 Korkusu Ölçeği, uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ve yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. 6 haftalık egzersiz programı öncesi ve sonrası Covid-19 Korkusu puanları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Egzersiz öncesi ve sonrası kıyaslandığında uyku kalitesinde anlamlı bir iyileşme gözlemlendi (p<0,05). Yaşam kalitesi alt boyutlarından genel sağlık algısı, emosyonel rol güçlüğü, ruhsal sağlık ve mental sağlık düzeylerinde anlamlı bir iyileşme gözlemlendi (p<0,05). Covid-19 korkusunun uyku ve yaşam kalitesiyle ilişkisi incelendiğinde Covid-19 korkusunun uyku kalitesi alt boyutlarından uyku bozukluğu ve yaşam kalitesi alt boyutlarından fiziksel rol güçlüğü ve fiziksel sağlık durumları ile ilişkisi olduğu bulundu. Sonuç olarak bu çalışmada, pandemi gibi olağanüstü halk sağlığı durumlarında sağlıklı genç bireylerin uyku ve yaşam kalitesi düzeylerinin iyileştirilmesinde solunum egzersizlerinin etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of tele-breathing exercises on fear of Covid-19, sleep and quality of life in healthy online learning university students during the Covid-19 pandemic period. This study was carried out at Istanbul Health and Technology University between March 15, 2021 and April 26, 2021. Forty seven volunteer students aged between 18-24 years participated in this study. Participants were asked to perform the exercises 3 days a week, 2 times a day for 6 weeks. The Fear of Covid-19 Scale was used to assess fear of Covid-19, the Pittsburg Sleep Quality Index to assess sleep quality, and the SF-36 Quality of Life Scale to assess quality of life. No significant difference was found between the Covid-19 Fear scores before and after the 6 weeks exercise program (p>0,05). An improvement in sleep quality was observed when compared before and after exercise (p<0.05). There was a significant improvement in general health perception, emotional role difficulties, mental health and mental health (general) levels, which are sub-dimensions of quality of life (p<0.05). When the relationship of fear of Covid-19 with sleep and quality of life was examined, it was found that fear of Covid-19 was associated with sleep disorder one of the sub-parameters of sleep quality, and physical role difficulty and physical health conditions from the sub-parameters of quality of life. As a result, in this study, it was concluded that breathing exercises are effective in improving sleep and quality of life levels of healthy young individuals during extraordinary public health situations such as pandemics.