Erken postpartum dönemde annelerin yorgunluk düzeyinin emzirme durumuna etkisi
The effect of fatigue level of mothers on breastfeeding in the early postpartum period
  1. Tez No: 684132
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEBER TURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, erken postpartum dönemdeki annelerin yorgunluk düzeyi ve bunu etkileyen etmenler ile; yorgunluk düzeyi ve emzirme durumu arasındaki ilişkiyi incelemek üzere tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma, Muş Devlet Hastanesi Doğumhane ve Kadın Doğum Servisinde yürütülmüştür. Aralık 2019 – Mayıs 2020 tarihinde Muş Devlet Hastanesi'nde doğum yapan 300 kadın araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler, Tanımlayıcı Veri Toplama Formu, Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Skalası (YİGBS) ve LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Aracı kullanılarak toplanmıştır. Verilerin Analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Toplanan veriler, Cronbach's Alpha güvenilirlik analizi, bağımsız örneklem t-testi, Mann-Whitney U testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson/Spearman korelasyon analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and cross-sectional study to examine the fatigue level of mothers in the early postpartum period and factors affecting this and the relationship between fatigue level and breastfeeding status. The research was conducted in Muş State Hospital Delivery Room and Gynecology Service. The sample of the study consisted of 300 women who gave birth in Muş State Hospital between December 2019-May 2020. Data were collected using the Descriptive Information Form, Visual Analogue Scale to Evaluate Fatigue Severity (VAS-F), and LATCH Breastfeeding Charting System. SPSS package program was used in the analysis of data. The data were evaluated using Cronbach alpha reliability analysis, independent sample t-test, Man Whitney U test, ANOVA test, Kruskal Wallis H test, Pearson/Spearman correlation analysis, and regression analysis.