Glokom hastalarında uyku bozukluğu ile fotosensitif retina ganglion hücreleri arasındaki ilişki
The relationship between sleep disorders and photosensitive retina ganglion cells in glaucoma patients
  1. Tez No: 684155
  2. Yazar: FATMA BOZBAY ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ BAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Glokom hastalarında, progresif fotosensitif retinal ganglion hücrelerinin hasarı sonrasında sirkadiyen ritimdeki bozukluğun hastaların gece uyku kalitesi ve gündüz uykululuk durumu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2020 ile Şubat 2021 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı glokom birimine başvuran primer açık açılı glokom tanısı olup takiplerine gelen 37 hasta ile glokom tanı ve şüphesi olmayan 34 olgu alındı. Tüm hastalara Epworth Uykululuk Ölçeği (ESS) ve Pitsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) aynı tecrübeli kişi tarafından yapıldı. Çalışmaya katılan bireylere uyku bozukluğuna yol açabilecek anksiyete, depresyon, OSAS gibi hastalıklar için dışlama anketleri de (Beck Anksiyete, Beck Depresyon, Berlin ve Stop-Bang) yapıldı. PAAG tanılı bireyler ile sağlıklı bireylerin RSLT, GCC, FLV ve GLV değerleri optik koherens tomografi (OKT) ile ölçüldü. Tüm hastalara perimetri yapıldı ve ortalama sapma (MD) değeri elde edildi. Glokom hastalarında tespit edilen glokomatöz hasar ile hastaların gece uyku kalitesi ve gündüz uykululuk durumu arasındaki ilişki yapılan anketler ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan gruplar arasında yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyleri arasında fark yok idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess the effects of circadian rhythm disturbance on nighttime sleep quality and daytime sleepiness after progressive photosensitive retinal ganglion cell damage in glaucoma patients. Methods: The study included 37 patients with primary open-angle glaucoma who applied to the glaucoma unit of Yozgat Bozok University Ophthalmology Department between August 2020 and February 2021, and 34 patients with no diagnosis or suspicion of glaucoma. Epworth Sleepiness Scale (ESS) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were administered to all patients by the same experienced person. Exclusion questionnaires (Beck Anxiety, Beck Depression, Berlin, and Stop-Bang) were administered to the individuals participating in the study for diseases such as anxiety, depression, and obstructive sleep apnea that may cause sleep disturbance. RNFL, GCC, FLV and GLV values of individuals diagnosed with primary open-angle glaucoma and healthy individuals were measured by optical coherence tomography. Perimetry was performed in all patients and the mean deviation value was obtained. The relationship between glaucomatous damage detected in glaucoma patients and their nighttime sleep quality and daytime sleepiness was evaluated by questionnaires. Results: There was no difference between the groups participating in the study in terms of age, gender and education levels.