Effect of nutrition education on healthy eating index scores of female high school students who staying in the student dormitory in alanya
Alanya'da bir kız öğrenci yurdunda kalan öğrencilerde beslenme eğitiminin sağlıklı yeme indeksi skorlarına etkisi
- Tez No: 684156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
In this thesis, the effect of nutrition education on the Healthy Eating Index 2015(HEI- 2015) scores of female adolescents who stay in the girls' dormitory was investigated. This research was conducted among 40 female high school students. The height and body weight of the adolescents were measured, and their body mass index (BMI) was calculated. BMI was classified according to the World Health Organization (WHO) reference ranges. 24-hour Recall questionnaire was recorded from the adolescents by using the“Food and Food Photo Catalogue”book. Afterwards, a nutrition education based on the components of the Healthy Eating Index 2015 calculated.15 days after this nutrition education, 24-hour Recall questionnaire was recorded from each participant using the“Food and Food Photo Catalogue”book. HEI- 2015 scores were measured by using 24-hour recall records of the participants before and after the nutrition education. The mean scores of the HEI- 2015 before and after the nutrition education were compared as both the 13 nutrients that are consisted of HEI- 2015, and the total score. In addition, the HEI- 2015 scores before and after nutrition education were compared according to the BMI groups, both as a total score and as 13 nutrients. There was not a statistically significant difference between the means of the total HEI- 2015 scores before and after the nutrition education (p=0.744>0.05). However, a statistically significant increase was found in the means of the green and beans scores (p = 0.001
Özet (Çeviri)
Bu tez çalışmasında bir kız öğrenci yurdunda kayıtlı olan adölesan kadın öğrencilere verilecek beslenme eğitiminin Sağlıklı Yeme İndeksi 2015 (Healthy Eating Index-2015) skorlarına etkisini araştırılmıştır. Bu araştırma 40 kadın öğrenci arasında yürütülmüştür. Öğrencilerin boy ve kiloları ölçülmüş ve beden kütle indeksleri (BKI) hesaplanmıştır. BKİ Dünya Sağlık Örgütü referans aralıklarına göre sınıflandırılmıştır. Öğrencilerden 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı 'Yemek ve Besin Fotoğraf Kataloğu' kitabı kullanılarak alınmıştır. Ardından Sağlıklı Yeme İndeksi 2015 bileşenlerini temel alan bir beslenme eğitimi gerçekleştirilmiştir. Bu beslenme eğitiminden 15 gün sonra, tekrar her bireyden 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı 'Yemek ve Besin Fotoğraf Kataloğu' kitabı kullanılarak kaydedilmiştir. Katılımcıların beslenme eğitimi öncesi ve sonrası 24 saatlik geriye dönük beslenme kayıtları kullanılarak Sağlıklı Yeme İndeksi 2015 skorları hesaplanmıştır. Beslenme eğitimi öncesi ve sonrası Sağlıklı Yeme İndeksi 2015 skor ortalamaları hem Sağlıklı Yemek İndeksi 2015'i oluşturan 13 besin ögeleri hem de toplam skor olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca beslenme eğitimi ve öncesi Sağlıklı Yemek İndeksi 2015 skorları BKİ gruplarına göre hem toplam skor olarak hem de besin ögeleri olarak karşılaştırılmış. Eğitim öncesi ve sonrası total Sağlıklı Yemek İndeksi 2015 skorları ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p=0.744>0.05). Fakat koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bakliyatlar (p = 0.001