Computer aided material selection for high temperature applications
Yüksek sıcaklık uygulamaları için bilgisayar destekli malzeme seçimi
- Tez No: 68416
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ESKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz YÜKSEK SICAKLIK UYGULAMALARI İÇİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ MALZEME SEÇİMİ Pirge, Gürsev Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Hakkı ESKİCİOGLU Ortak Tez Yöneticisi: Doç.Dr. Bilal DOĞAN Mart 1997, 100 sayfa Bu çalışmada, yüksek sıcaklık uygulamalarında malzeme seçimi için bir sistem geliştirilmiştir. Sistem, çıkaran motoru ile bilgi tabanını birleştirerek, tasarım mühendislerine uygun malzeme seçiminde karar destek sistemi sunmaktadır. Malzeme seçimi iki ayrı yaklaşımla gerçekleştirilebilmektedir, özelliğe dayalı malzeme seçme ve uygulamaya dayalı malzeme seçme. Ayrıca, sistem kullanıcıya grafiklerle desteklenmiş detaylı malzeme bilgisi sunmaktadır. Sisteme yeni malzeme eklenmesi veya var olan verilerin değiştirilmesi imkan dahilindedir. Kullanıcı ile grafik ara-yüz aracılığıyla iletişim kurulmaktadır. Sistem, Intellicorp“Kappa-PC”uzman sistem geliştirme kabuğu kullanılarak geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler Malzeme Seçimi, Yüksek Sıcaklık Malzemeleri. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER-AIDED MATERIALS SELECTION FOR HIGH TEMPERATURE APPLICATIONS Pirge, Gürsev M. S, Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof.Dr. Hakkı ESKİCİO?LU Co-Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Bilal DO?AN March 1997, 100 pages In this study, a system for materials selection for high temperature applications is developed. The system integrates an inference engine with a knowledge base to provide a decision support system that helps design engineers to select the proper material. The selection is done in view of two selection criteria; property-based and application-based. The system also supplies detailed materials data with the graphics facility to the user. Addition of new materials and modification of the existing materials are feasible. Interactions with the system are supported through a user- friendly, graphical interface. The computer system shell used in this study is IntelliCorp's“KAPPA-PC”application development tool. Keywords : Materials Selection, High Temperature Materials. m