Thermal characterization of Turkish oil shales
Türkiye'de bulunan bitümlü şeyllerin ısısal karakterizasyonu
  1. Tez No: 68415
  2. Yazar: MEHMET REHA PAMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA V. KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE BULUNAN BİTÜMLÜ ŞEYLLERİN ISISAL KARAKTERİZASYONU PAMİR, MEHMET REHA Yüksek Lisans, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Mustafa V. Kök Eylül 1997, 152 sayfa Bir bitümlü şeyi, tahrip edilerek damıtıldığında petrol veren; tortulu kökten meydana gelen yoğun, ince taneli kaya olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada 8 farklı Türkiye'de bulunan bitümlü şeyi numunesinin fiziksel özellikleri, ısısal analizin türevsel taramalı kalorimetre ve termogravimetre yöntemleri ile incelenmiştir. Bu tezin ana konusu, Türkiye'de bulunan bitümlü şeyllerinin yanma ve piroliz özelliklerini analiz etmek ve ısıtma hızının etkisini incelemektir. VÇan bitümlü şeyi numunesi hariç hava atmosferi altındaki bütün türevsel taramalı kalorimetre eğrilerinde, iki reaksiyon bölgesinin olduğu bulunmuştur. Ayrıca 1 gram Himmetoğlu bitümlü şeyi numunesinden, yanma sonucu açığa çıkan enerjinin, bu numunenin daha olgun organik madde içeriğine sahip olması sayesinde, diğer numunelerden açığa çıkan enerjilerden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. TG/DTG analizleri sayesinde, Seyitömer ve Demirci bitümlü şeyllerinin yüksek miktarda nem içerdiği de gözlenmiştir. Diğer bir elde edilen deneysel sonuç ise, yüksek ısıtma oranlarının yüksek reaksiyon sıcaklıklarına ve ısılarına neden olmasıdır. Kinetik analiz de diğer bir çalışma konusudur; şöyle ki, TG/DTG verileri 5 yöntem ile, DSC verileri ise 3 farklı metod ile analiz edilmiştir. Bu çalışma süresince, bu metodlarla kinetik analiz yapmak için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : bitümlü şeyi, türevsel taramalı kalorimetre, termogravimetre, piroliz, yanma, kinetik analiz VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THERMAL CHARACTERIZATION OF TURKISH OIL SHALES Pamir, Mehmet Reha M. Sc, Department of Petroleum and Natural Gas Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa V. Kök September 1997, 152 pages An oil shale can be defined as a compact rock of sedimentary origin matter that yields oil when destructively distilled. In this study physical properties of 8 Turkish oil shale fields' samples were examined by using differential scanning calorimetry (DSC) and thermogravimetry (TG/DTG) methods of thermal analysis. The main objective of this thesis was to analyze the combustion and pyrolysis behavior of Turkish oil shales and to examine the heating rate effect. It was found that two reaction regions existed in DSC curves under air atmosphere for all oil shale samples except Çan oil shale. Also, it was observed the IIIenergy release per gram of Himmetoğlu oil shale sample due to the combustion process was found to be higher than those of other samples because of its more mature organic content. By using the TG/DTG analysis, it was observed that Seyitömer and Demirci oil shales contain high amount of moisture. An other obtained experimental result was that higher heating rates resulted in higher reaction temperatures and higher heat of reactions. Kinetic analysis was the other issue such that TG/DTG data were analyzed with 5 different methods and those of DSC were analyzed with three different methods. During the study, a computer software was developed to make kinetic analysis with these methods. Keywords : oil shale, differential scanning calorimetry, thermogravimetry, pyrolysis, combustion, kinetic analysis IV