Organik esaslı kompozitlerin 3 boyutlu yazıcı ile şekillendirilmesinin araştırılması
Investigation of forming organic based composites with 3d printer
- Tez No: 684172
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hekzagonal bor nitrür'ün (hBN) biyoinert, biyouyumlu, düşük sürtünme kat sayısı ve ısıyı homojen dağıtma özelliklerinden faydalanılarak yüksek viskoziteli biyomürekkeplerin basım kalitesini artırabileceği ön görülmüştür. 3 boyutlu biyoyazıcılarda ve biyomürekkep çeşitliliğinde hBN nanopartikülleri kullanılarak sınırlamaların elimine edilmesi amaçlanmıştır. İyonik olarak bağlı jelatin-kitosan biyomürekkeplerine hBN nanopartikülleri ilave edilerek viskozite değişimleri incelenmiştir ve basılabilirlik değerlendirmesi yapılmıştır. Yüksek viskoziteli biyomürekkeplerin basılabilirlik özelliklerini iyileştirdiği belirlenmiştir. Basılan doku iskeleleri iyonik veya kimyasal çapraz bağlı olarak biyomalzeme halinde kullanılabilirliğini değerlendirmek için kimyasal (FTIR, DSC, XRD), fiziksel (biyobozunurluk, yüzey temas açısı, su tutma kapasitesi) ve biyolojik (biyouyumluluk) testleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan hBN nanopartiküllerinin katkılı biyomürekkeplerin ekstrüzyon temelli biyoyazıcıların dezavantajını azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca doku mühendisliği alanında kompozit biyomalzeme geliştirirken hBN nanopartiküllerinin üstün özelliklerinden faydalanılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the studies, it has been predicted that hexagonal boron nitride (hBN) can improve the printing quality of high-viscosity bioinks by making use of its bioinert, biocompatible, low coefficient of friction, and heat-homogeneous properties. It is aimed to eliminate the limitations by using hBN nanoparticles in 3D bioprinters and bioink variety. Viscosity changes were investigated by adding hBN nanoparticles to ionically bonded gelatin-chitosan bioinks, and printability was evaluated. It has been determined that high viscosity bioinks improve printability properties. Chemical (FTIR, DSC, XRD), physical (biodegradability, surface contact angle, water holding capacity), and biological (biocompatibility) tests were examined to evaluate the usability of the printed scaffolds as biomaterials with ionic or chemical cross-linking. Based on these results, it was determined that hBN nanoparticles included bioinks reduce the disadvantage of extrusion-based bioprinters. In addition, it has been determined that the superior properties of hBN nanoparticles can be utilized while developing composite biomaterials in the field of tissue engineering.