Çocuklarda motor yeterlik ve fiziksel aktivite katılım düzeyi arasındaki ilişkide fiziksel aktiviteden hoşlanmanın ve algılanan motor yeterliğin aracı rolünün incelenmesi
Investıgatıon of the mediating role of perceived motor competence and physical activity enjoyment in the relationship between motor competence and physical activity particıpation level in children
- Tez No: 684175
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL, PROF. DR. FEHMİ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, 10 yaşındaki çocuklarda motor yeterlik ve fiziksel aktivite arasındaki ilişkiye algılanan motor yeterlik ve fiziksel aktiviteden zevk almanın aracılık edip etmediğini incelemektir. Araştırma nicel araştırma türü olan, kesitsel tarama yönteminin kullanıldığı ilişkisel tarama modelidir. Araştırmaya 2020-2021 öğretim yılında Isparta ili merkez ilçesine bağlı olan 10 farklı ilkokuldan, 10 yaşındaki çocuklardan toplamda 167 (K=75 ve E= 92) kişi katılmıştır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Antropometrik Ölçümler (boy ve kilo), Büyük Kas Motor Gelişim Testi -2 (BKMGT-2), Fiziksel Etkinlikten Hoşlanma Ölçeği-Kısa Formu (FEHÖ-KF), Çocuklar için Algılanan Motor Yeterlik Envanteri (ALMY-Ç) ve Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite Anketi (ÇFAA) ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate whether perceived motor competence and Physical activity enjoyment mediated the relationship between motor competence and physical activity 10-year-old children. The research is a relational survey model of the cross-sectional survey method, which is a type of quantitative research. In the 2020-2021 academic year, a total of 167 (F=75 and M=92) students from 10 different primary schools in the central district of Isparta province participated in the research. Data of the research were obtained by using these scales; Personal Information Form, Anthropometric Measurements (height and weight), Test of Gross Motor Development-2 (TGMD-2), Physical Activity Enjoyment Scale-Short Form (PACES), The Perceived Motor Competence Questionnaire in Childhood (PMC-C) and The Physical Activity Questionnaire for Older Children (PAQ-C).