Küçük hücreli dışı akciğer kanseri radyoterapisinde hibrit teknik ile elde edilen planlarda doz dağılımlarının klasik tedavi teknikleri ile karşılaştırılması
Comparison of dose distributions with classic treatment methods in plans obtained with a hybrid technique in radiation therapy for non-small cell lung cancer
- Tez No: 684174
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE BECERİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) tedavisinde radyoterapi önemli bir seçenektir. KHDAK radyoterapisinde üç boyutlu konformal radyoterapi (3CRT), yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT), volümetrik ark tedavi (VMAT) gibi modern radyoterapi teknikleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada radyoterapi görmüş 17 KHDAK tanılı hastanın simülasyon amacıyla çekilen bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanılarak hazırlanan CONF, IMRT, VMAT tekniği ve bu tekniklerin birlikte kullanılmasıyla oluşturulan Hibrit tedavi planlarının karşılaştırlması amaçlanmıştır. Hibrit planlar oluşturulurken VMAT+IMRT, VMAT+CONF için ağırlıklar eşit, IMRT+ÖN/ARKA ve VMAT+ÖN/ARKA planlarda ÖN/ARKA alan için ağırlık %30 olarak tasarlanmıştır. Planlarda 6MV'lik foton enerjisi kullanılmıştır. Radyoterapi planlarının karşılaştırılmasında Doz Volüm Histogramları (DVH) kullanılmıştır. Karşılaştırma parametreleri, Planlanan Hedef Hacim (PTV), Kritik Organ (OAR) dozları ,Konformite İndeksi (CI), Homojenite İndeksi (HI), Monitor Unit (MU) değerleridir. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde tedavi planının kalitesini gösteren CI değerleri IMRT, VMAT, VMAT+IMRT ile hazırlanmış hibrit planlarda benzerdir. 1'e en yakın olan, VMAT+IMRT ile hazırlanmış hibrit plandır. HI değerleri IMRT ve VMAT+IMRT ile hazırlanmış hibrit planlarda benzerdir. 0'a en yakın olan IMRT planlarıdır. Plan kalitesinde önemli olan diğer bir kriter olan kritik organ dozları karşılaştırıldığında ise IMRT+ÖN/ARKA, IMRT, VMAT+IMRT planları ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmamızın sonucunda, akciğer tümörlerinin radyoterapisinde IMRT tekniği ve IMRT ile oluşturulan IMRT+ÖN/ARKA ve VMAT+IMRT şeklindeki hibrit tekniklerin kullanılmasının plan kalitesini arttırdığını ve kritik organ dozlarının azalttığı görülmüştür. VMAT tedavilerin yapılamadığı durumlarda IMRT+ÖN/ARKA hibrit planların kullanılması iyi bir seçenek olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy is an important option in the treatment of Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC). Modern radiotherapy techniques such as three-dimensional conformal radiotherapy (3DCRT), intensity modulated radiotherapy (IMRT), and volumetric arc therapy (VMAT) are used in NSCLC radiotherapy. In this study, it was aimed to compare the 3DCRT, IMRT, VMAT and the hybrid treatment plans created by using these techniques prepared by using computed tomography images taken for simulation purposes of 17 patients with a diagnosis of NSCLC who received radiotherapy. While creating the hybrid plans, the weights are equal for VMAT+IMRT, VMAT+3DCRT, and 30% for the anterior (AP) / poterior (PA) fields in the IMRT+AP/PA and VMAT+AP/PA planes. 6 MV energy was used in the plans. Dose Volume Histograms (DVH) were used to compare radiotherapy plans. Comparison parameters are Planned Target Volume (PTV), Critical Organ (OAR) doses, Conformity Index (CI), Homogeneity Index (HI), Monitor Unit (MU) values. CI values indicating the quality of the treatment plan are similar prepared with IMRT, VMAT and VMAT+IMRT hybrid plans when the results of our study are evaluated. Closest to 1 is the hybrid plan prepared with VMAT+IMRT. HI values are similar in hybrid plans prepared with IMRT and VMAT+IMRT, IMRT plans are closest to 0. IMRT+AP/PA, IMRT, VMAT+IMRT plans come to the fore when critical organ doses are compared, which is another important criterion in plan quality. As a result of this study, it was seen that the use of IMRT technique and hybrid techniques such as IMRT+AP/AP and VMAT+IMRT in the radiotherapy of lung tumors increased the quality of the plan and reduced critical organ doses. In cases where VMAT treatments cannot be performed, the use of IMRT+AP/PA hybrid plans seems to be a good option.