1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın Batı Trakya'daki yansımaları bir sözlü tarih çalışması
Reflections of the 1974 Cyprus Peace Movement in Western Thrace an oral study of history
- Tez No: 684190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AKKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Batı Trakya Türkleri, tarihte bir antlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında bırakılmış tek Türk topluluğudur. Lozan Barış Antlaşması ile Yunanistan'da azınlık statüsü verilen Batı Trakya Türkleri, 24 Temmuz 1923 tarihinden itibaren Yunanistan'a emanet edilmişti. 1923 yılından günümüze kadar Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan arasındaki ilişkiler Batı Trakyalı Türkleri, olumlu ya da olumsuz anlamda etkilemişti. Türkiye Cumhuriyeti, 11 Şubat 1959'da imzalanan Zürih Antlaşması'ndan kaynaklı garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs Adası'na askeri bir harekât düzenlemişti. Düzenlenen Kıbrıs Barış Harekâtı'nın ardından Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan arasındaki ilişkiler de gerginleşmişti. İlişkilerin gerginleşmesi ile Batı Trakyalı Türk Azınlık da bu gerginlikten etkilenmişti. Kıbrıs Barış Harekâtı'nın Batı Trakya Türk Toplumu üzerinde yarattığı etkinin canlı tanıkları halen hayattadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin Kıbrıs Adası'na düzenlediği askeri harekât sırasında ve sonrasında Batı Trakya'da yaşamış ve Yunanistan'ın politikalarına canlı tanıklık etmiş kişiler ile yapılan görüşmeler sonucunda bu kriz döneminin Batı Trakya'daki yansımaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Western Thrace Turks are the only Turkish community left outside of our borders with a treaty in history. Western Thrace Turks, who were granted minority status in Greece with the Lausanne Peace Treaty, were entrusted to Greece on 24 July 1923. Relations between the Republic of Turkey and Greece have affected the Turks of Western Thrace in a positive or negative sense from 1923 to the present. The Republic of Turkey launched a military operation on the island of Cyprus by using the guarantor rights arising from the Treaty signed in Zurich on 11 February 1959. Edited after the Cyprus Peace Operation had also strained relations between the Republic of Turkey and Greece. After the Cyprus Peace Operation, the relationship between the Republic of Turkey and Greece also had tense. The Western Thrace Turkish Minority was also affected by the tension in relations. Witnesses of the impact of the Cyprus Peace Operation on the Western Thrace Turkish community are still alive. As a result of interviews with people, who lived during the military operation organized by the Republic of Turkey to Cyprus and later lived in Western Thrace and witnessed the policies of Greece, the reflections of this crisis period in Western Thrace will be examined.