Kuşak farklılıklarının yaşam alanı tasarımına etkileri: Z kuşağı üniversite öğrencileri üzerine bir inceleme
Effects of generational differences on living space design: A study on generation z architecture students
  1. Tez No: 684191
  2. Yazar: AYŞENUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM CANBAY TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Architecture, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
2000 yılı ve sonrasında dünyaya gelen bireyleri kapsadığı kabul edilen Z kuşağını konu edinen bu çalışma, söz konusu kuşağın mekan tasarımında kendinden önceki kuşaklardan farklı beklentilere sahip olabileceği düşüncesinde temellenmektedir. Yüksek lisans tezi kapsamında Z kuşağının mimari mekan tasarımına yönelik fikirleri üst kuşaklarıyla karşılaştırılarak kendinden sonra gelecek kuşaklara dair öngörülerde bulunulmaktadır. Bu kapsamda, çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde kuşak kavramına ilişkin teoriler ile ilgili kuramsal anlatılar yapılmakta, bu kavramın ortaya çıkışı ve etkilendiği faktörler üzerinde durulmaktadır. Kuşak sınıflandırmalarının açıklandığı üçüncü bölümde Sessiz Kuşak, Baby Boomer Kuşağı, X, Y, Z ve Alpha kuşakları ile ilgili tanımlara yer verilmektedir. Dördüncü bölümde yaşam alanı kavramı ele alınmaktadır. Okunan farklı kaynaklarda farklı ölçütler kapsamında değerlendirilen yaşam alanı ile ilgili kullanılan ölçüt sıklığına göre kapsamlı bir tanım belirlenmiş ve bu tanım doğrultusunda anket hazırlanmıştır. Bununla birlikte, farklı kuşakların yaşam alanları üzerinde durulmuştur. Z kuşağı üniversite öğrencilerinin yaşam alanı kavramına yaklaşımının irdelendiği beşinci bölümde 154 sayıda üniversite öğrencisi ile“İdeal Yaşam Alanı”üzerine yapılan anket çalışmasının değişkenleri, kapsamı, yöntemi açıklanmaktadır ve değerlendirmesi yapılmaktadır. 6. bölümde X, Y ve Z kuşaklarının yaşam alanlarına yönelik değerlendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca Z kuşağından sonra gelen Alpha kuşağına dair gelecek öngörülerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis is based on the idea that the generation Z, which is considered to include individuals born in 2000 and after, may have different expectations from previous generations in space design. By comparing the ideas of the generation Z for architectural space design with its upper generations, predictions are made for the next generations. In this context, in the first and second parts of the study, theoretical narratives about the theories related to the concept of generation are made, and the emergence of this concept and the factors it affects are emphasized. In the third section where the classifications of the generations are explained, the definitions of the Silent Generation, Baby Boomer Generation, X, Y, Z and Alpha Generation are given. In the fourth chapter, the concept of living space is discussed. A comprehensive definition was determined according to the frequency of the criteria used for the living space evaluated under different criteria in different sources and a questionnaire was prepared in line with this definition. In addition, the habitats of different generations have been emphasized. Regarding the approach of the generation Z to the living space, a survey is made with 154 participants about“Ideal Living Space”in the fifth chapter. In addition, this section explains the variables, scope and method of the research. In addition, future predictions about the Alpha generation, which comes after the Z generation, are included.