Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Türkiye-Batı Paktı ilişkilerindeki değişim
The transformation of Turkey–Western Bloc relations after the Cyprus Peace Operation
- Tez No: 954278
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın Türkiye ile Batı Paktı (NATO, ABD ve Avrupa Topluluğu) arasındaki ilişkiler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Tezde, harekât öncesinde Türkiye'nin Batı ile olan stratejik ittifakı, Truman Doktrini, Marshall Planı ve NATO üyeliği gibi olaylar çerçevesinde ele alınarak, Türkiye'nin Batı Paktı sistemindeki konumu değerlendirilmiştir. 1974'teki harekatın ardından, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosu, NATO içindeki gerilimler ve Avrupa Topluluğu ile bozulan ilişkiler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışma, tarihsel analiz, arşiv verileri ve literatür taramasına dayanan araştırma yöntemlerini kullanarak, Kıbrıs Barış Harekatı'nın Türkiye'nin dış politikasında bir dönüm noktası olup olmadığını tartışmaktadır. ABD'nin uyguladığı silah ambargosunun Türk savunma sanayiinde yerli üretim politikalarını hızlandırdığını, NATO içindeki güven bunalımının ise Türkiye'yi SSCB ve Orta Doğu ülkeleriyle stratejik iş birliklerine yönelttiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu harekâtın Türkiye'nin Batı ile ilişkilerinde önemli bir kırılmaya yol açtığı ve dış politika yöneliminde değişimlere sebep olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impacts of the 1974 Cyprus Peace Operation on Turkey's relations with the Western Bloc (NATO, the United States, and the European Community). The thesis evaluates Turkey's strategic alliance with the West before the operation within the framework of events such as the Truman Doctrine, the Marshall Plan, and NATO membership, assessing Turkey's position within the Western Bloc system. Following the 1974 operation, the U.S. arms embargo on Turkey, tensions within NATO, and deteriorating relations with the European Community are analyzed in detail. Utilizing historical analysis, archival data, and literature review as research methods, the study discusses whether the Cyprus Peace Operation was a turning point in Turkey's foreign policy. It highlights that the U.S. arms embargo accelerated domestic production policies in Turkey's defense industry, while the crisis of confidence within NATO pushed Turkey towards strategic partnerships with the Soviet Union and Middle Eastern countries. Consequently, the study concludes that this operation led to a significant rupture in Turkey's relations with the West and caused shifts in its foreign policy orientation.