Inference of stress- strength reliability for two- parameter of exponentiated gumbel distribution based on lower record values
Alt rekor değerlerine dayalı iki parametreli üstel gumbel dağılımı için stres-dayanıklılık güvenilirliğinin çıkarımı
  1. Tez No: 684227
  2. Yazar: EHSAN FAYYAZISHISHAVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KILIÇ DEPREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İki parametreli üstel Gumbel dağılımı, sağkalım analizinde kullanılan önemli bir yaşam boyu dağılımıdır. Çalışmada daha düşük rekor değerleri kullanılarak bu dağılımın parametrelerinin tahmini incelenmektedir. Parametrelerin En Çok Olabilirlik tahmincisi dikkate alınmış ve bilinmeyen parametrelerin Fisher bilgi matrisi asimptotik güven aralıklarını oluşturmak için kullanılmıştır. Parametrelerin Bayes tahmincisi ve bunlara karşılık gelen güvenilir aralıkları, Gibbs örnekleme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Önerilen yöntemler iki gerçek veri setinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The two-parameter of exponentiated Gumbel distribution is an important lifetime distribution in survival analysis. This thesis investigates the estimation of the parameters of this distribution by using the lower record values. The maximum likelihood estimator (MLE) procedure of the parameters is considered, and the Fisher information matrix of the unknown parameters is used to construct asymptotic confidence intervals. Bayes estimator of the parameters and the corresponding credible intervals are obtained by using the Gibbs sampling technique. Two real datasets are provided to illustrate the proposed methods.