Statistical inferences in stress-strength reliability models
Stres-dayanıklılık güvenilirlik modellerinde istatistiksel çıkarsamalar
  1. Tez No: 699545
  2. Yazar: ECEM YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma, stres ve dayanıklılık değişkenlerinin ortak şekil parametresi ile ağırlıklı üstel dağılıma sahip olduğu durumlarda, bulanıklığın varlığında stres-dayanıklılık modelinin güvenilirliğini ele almaktadır. Bir bileşenin ortalama olarak stres altında ne kadar süre yaşayabileceğini hesaplamak için ağırlıklı üstel dağılım için ortalama kalan dayanıklılığı ve bulanık ortalama kalan dayanıklılığı elde eder. Farklı örneklem büyüklükleri için en çok olabilirlik yöntemi kullanılarak modellerde parametre değişikliklerinin etkisini gözlemlemek için geleneksel ve bulanık yaklaşımlarla karşılaştırmalı simülasyon sonuçları sunulmuştur. Ayrıca geliştirilen modeller iki gerçek veriye uygulanmış ve iki yaklaşım için tahmin sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study considers the reliability of the stress-strength model in the presence of the fuzziness when the stress and strength variables have weighted exponential distribution with the common shape parameter. It obtains the mean remaining strength and fuzzy mean remaining strength for weighted exponential distribution in order to calculate how long a component can live on average under stress. The comparative simulation results with conventional and fuzzy approaches are presented to observe the effect of parameter changes on the models using the maximum likelihood method for different sample sizes. Also, the developed models are applied to two real data and generate estimation results for two approaches.