Türk ceza hukukunda bilişim suçları (TCK. M. 243-244 ve 245)
Cyber crimes on Turkish penal code (TPC. Art. 243-244 and 245)
- Tez No: 684226
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bilişim sistemleri ile birlikte toplumların ve devletlerin bilişim sistemlerini kullanması sonucunda hukuksal sorunlar ve reform ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Bilişim hukukunun ortaya çıkmasıyla birlikte bilişim suçlarının önüne geçilmesi adına ulusal ve uluslararası hukukta bir takım düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde bilişim kavramı, sistemleri ve suç çeşitleri incelenmiştir. Çalışmanın devamında 5237 Türk Ceza Kanunu ile düzenlenen“Bilişim Alanında Suçlar”bölümü, Türk hukukundaki düzenlemeler, yargı kararları ve uluslararası kuruluşların ve devletlerin bilişim hukuku alanında ortaya koyduğu hukuksal reformların incelenmesi ışığında detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the information systems, legal problems and reform needs arise as a result of the use of information systems by societies and states. With the emergence of the IT law, a number of regulations have been made in national and international law in order to prevent cyber crimes. In the first part of this study, the concept of informatics, systems and crime types are examined. In the subsequent of the study, the“Crimes in the Field of Informatics”section, which is regulated by the 5237 Turkish Penal Code, was discussed in detail in the light of the regulations in Turkish law, judicial decisions and the examination of the legal reforms which put forward by international organizations and states in the field of IT law.