Performance analysis of parabolic trough solar collectors
Parabolik oluklu güneş kollektörlerinin performans analizi
  1. Tez No: 684230
  2. Yazar: MEHMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Bu tez çalışması ADÜ Merkez Kampüste bulunan parabolik oluk güneş sahasının verileri ile Mühendislik Denklem Çözücüsü (EES) programından elde edilen teorik verileri karşılaştırmak, ve sahanın çalıştığı Mayıs, Haziran, Ağustos ayları ve 2020 yılı için güneş sahasının ortalama ısı kazançlarını, kayıplarını, optik ve ısıl verimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: ADÜ Parabolik Oluk Güneş Sahası analitik olarak modellenmiş, tüm hesaplamalar ve analizler sahanın tam gün çalıştığı günlere ait veriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Teorik hesaplamalar ve sahanın genel performansını belirlemek için EES programı kullanılmıştır. Giriş değerleri olarak direk güneş ışınımı, rüzgar hızı, hava sıcaklığı ve ısı transfer sıvısı giriş sıcaklıkları, güneşin geliş açısı verileri EES'e tanımlanmış ve Mayıs, Haziran, Temmuz ayları için sistemin model doğrulaması yapılmış ve elde edilen grafik sonuçları incelenmiştir. Yıllık ortalama analizde ise 2020 yılına ait belirli aylar için ayda ortalama 1 gün göz önüne alınmış, ve bu günlere ait veriler EES'e tanımlanmış ve gerekli hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Bulgular: EES'den elde edilen ortalama teorik değerlerin ortalama faydalı ısı için %4,54, ısı transfer sıvısı sıcaklık çıkış değerleri için %11,62, ısı kayıpları için %8,51, ısıl verim için %4,38 lik farklarla gerçek değerlere yaklaştığı tespit edilmiştir. Sonuç: Model doğrulama sonucu olarak Mayıs, Haziran, ve Ağustos ayları için ortalama hatanın %11,62 yi geçmediği, ve güneş sahasının ortalama 470,89 kW yararlı ısı ürettiği, ortalama %41,96 ısıl verim ve %80,16 optik verimle çalıştığı saptanmıştır. Ayrıca, güneş sahası yıllık ortalama %69,85 optik verim, %35,1 ortalama ısıl verim, 209,3 kW ortalama ısı kaybı, 323,93 kW ortalama ısı kazancı olarak performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis study was conducted to compare the data of parabolic trough solar field located in ADU Central Campus with the theoretical data obtained from the Engineering Equation Solver (EES) program, and to determine the average heat gains, losses, optical and thermal efficiencies of the solar field for the months of May, June, August and for the year 2020 in which the field operated full time. Material and Methods: ADU Parabolic Trough Solar Field was analytically modeled, all calculations and analyses were carried out using data belong to the days in which the field operated full time. EES program was used to determine theoretical calculations and general performance of the field. Data of Direct Normal Insolation (DNI), wind speed, ambient temperature and inlet temperatures of heat transfer fluid (HTF), angle of incidence were introduced to EES program, and model validation of the system was performed and graphic results obtained were examined. Average 1 day in month was considered for the specific days belong to year 2020 in annual analysis, and data belong to these days were introduced to EES and needed calculations were performed. Results: It was determined that the average theoretical values obtained from EES converged to actual values with the differences of 4,54% for the average useful heat; 11,62% for outlet temperatures; 8,51 % for heat losses; 4,38% for thermal efficiency. Conclusion: As a result of model validation, it was determined that the average error did not exceed 11,62% for the months of May, June and August, and the solar field operated with an average useful heat of 470,89 kW, an average thermal efficiency of 41,96% and optical efficiency of 80,16%. Moreover, the solar field was exhibited the performance as annual average optical efficiency of 69,85%, average thermal efficiency of 35,1%, average heat loss of 209,3 kW, average heat gain of 323,93 kW.