Uluslararası çocuk kaçırmanın hukukî veçhelerine dair Lahey Sözleşmesi'ne göre çocuğun iadesi talebinin reddi nedenleri
According to the Hague Convention on the civil aspects of international child abduction reasons for refusal of return of the child
  1. Tez No: 684248
  2. Yazar: ÇİSEM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Günümüzde, çocukların özellikle ebeveynleri tarafından uluslararası alanda kaçırılması, sık görülen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu soruna çözüm getirmek için 1980 yılında Lahey Konferansı tarafından imzaya açılan Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukukî Veçhelerine Dair Lahey Sözleşmesi bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, Sözleşme'de geçen önemli kavramlar ve koruma hakkı sahibi olanlar tarafından kaçırılan çocukların iadesinde izlenecek usûl incelenmektedir. Bu doğrultuda, Türkiye'nin Sözleşme'ye taraf olduğu tarihten itibaren yaptığı mevzuat düzenlemeleri ve Lahey Konferansı tarafından Sözleşme'nin uygulanmasında yol gösterici olması için hazırlanan dokümanlara yer verilmektedir. Tezin son bölümünde, Sözleşme'nin belirli istisnaî durumlar için öngördüğü iade talebinin reddi sebepleri özel hukuk açısından anlatılmaktadır. Bu kapsamda, Türk ve taraf devlet mahkemelerinin kararları ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen kararlar ışığında iade talebinin reddi nedenlerinin nasıl yorumlanması gerektiği hususu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent days, international abduction of children, especially by their parents, is a common problem. The Hague Convention on the Civil Aspects of International Child Abduction, which was brought for signature by the Hague Conference in 1980 in order to bring a solution to this problem, constitutes the subject of this thesis. In the first part of the study, the important concepts in the Convention are examined and in the second part the procedure to be followed in the return of the child who has been abducted by owner of right of custody. In this direction, the legislative arrangements made by Turkey since the date Turkey became a party to the Convention and the documents prepared by The Hague Conference to guide the implementation of the Convention are presented. In the last part of the thesis, the reasons for rejection of the return request stipulated by the Contract for certain exceptional cases are explained in terms of private law. In this context, it is discussed how to interpret the reasons for the rejection of the return request in the light of the decisions of the Turkish, other state party courts and European Court Of Human Rights.