Çalışma hayatında kadın, çalışan kadının sosyolojik değişimi ve kadının işgücüne katkısı
The sociological change of women, working women in working life andwomen's contribution to the labor force
- Tez No: 684247
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN UÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ekonomik gelişme bütün ülkelerin önem verdiği ve amaç edindiği konulardan biridir. Ekonomik gelişmeyi gerçekleştirmek adına kaynakların verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu yüzden ülke nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan kadınların işgücü piyasasında bulunması önem arz etmektedir. Kadınlar etkin ve verimli bir şekilde işgücü piyasasında bulunduğu takdirde ülkenin kalkınmasında önemli bir etki yaratacaktır. Bu tez çalışmasında çalışan kadının toplum içerisindeki konumu incelenecektir. Kadına olan bakış açısına geçmişten günümüze kadar bakılıp geldiği nokta değerlendirilecektir. Kadın işgücünün önemine değinilerek, ekonomik büyümeye olan katkısı üzerinde durulacaktır. Bu bağlamda çalışan kadının istihdamını etkileyen unsurların neler olduğu ortaya konularak nelerin yapılması gerektiği açıklanacaktır. Böylece çalışan kadın sayısını artırmaya yönelik nelerin yapılması gerektiği belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
Economic development is one of the issues that all countries attach importance and aim to. In order to realize economic development, resources must be used efficiently. Therefore, it is important for women, who make up almost half of the country's population, to be present in the labor market. If women are actively and productively represented in the labor market, they will have a significant impact on the development of the country. In this thesis, the position of working women in society will be examined. The point of view of women from past to present will be evaluated. Emphasizing the importance of female workforce, its contribution to economic growth will be emphasized. In this context, the factors affecting the employment of working women will be revealed and what needs to be done will be explained. Thus, it will be stated what should be done to increase the number of working women.