Otizmli çocuğu olan ailelerin zorunlu eğitim sonrası süreçte karşılaştıkları sorunların sosyal hizmet perspektifinden değerlendirilmesi ve çözüm önerileri
Evaluation of the problems encountered by families with children with autism after compulsory education from the perspective of social work and suggestions for solutions
  1. Tez No: 684262
  2. Yazar: ALP KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KUCUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı otizmli çocuğa sahip ailelerin zorunlu eğitim sonrası süreçte karşılaştıkları sorunları sosyal hizmet perspektifinden değerlendirerek, karşılaşılan bu sorunlara sosyal hizmet prensipleri çerçevesinde çözüm önerileri sağlamaktır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden biri olan fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, otizmli çocukları 18 yaş üstü ve zorunlu eğitimi tamamlamış aileler oluşturmaktadır. Bu kriterlere uygun 15'i İstanbul'da 1'i de İzmir'de olmak üzere toplam 16 aile ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde elde edilen bulgular, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve betimsel analizle yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, Word uygulaması üzerinden el ile kodlanmış ve temalar haline getirilmiştir. Veri analizi sonucunda bulgular, 4 ana tema ve 25 alt tema altında ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda otizmli çocuğu olan ailelerin zorunlu eğitim sonrası süreçte çocuklarının evde kalması, kurumları bulma ve başvurmada yaşanan sorunlar, kurumlardaki eğitimlerin, eğitimcilerin ve ders saatlerinin yetersizliği, ailelerin yalnız kalması gibi pek çok farklı sorunla karşılaştıklarını bu sorunların çözülebilmesi için gerekli hizmet ve uygulamalara ihtiyaç duydukları ortaya konulmuştur. Bu sorunlarla ilgili olarak hem uygulama hem de araştırma alanında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to evaluate the problems faced by families with children with autism in the post-compulsory education period from a social work perspective and to provide solutions to these problems within the framework of social work principles. The phenomenological research design, which is one of the qualitative research designs, was used in the research. The study group of the research; Families with autistic children are over the age of 18 and who have completed compulsory education. A total of 16 families were interviewed in accordance with these criteria, including 15 in Istanbul and 1 in Izmir. The findings of the interviews were collected with a semi-structured interview form and interpreted with descriptive analysis. The findings obtained in the research were manually coded over the Word application and turned into themes. As a result of the data analysis, the findings were presented under 4 main themes and 25 sub-themes. As a result of the research; It has been revealed that families with autistic children face many different problems during the post-compulsory education period such as staying at home, problems in finding and applying to institutions, inadequacy of education, educators and course hours in institutions and families are left alone, and they need the necessary services and practices to solve these problems. In relation to these problems, suggestions have been made in both the field of practice and research.