Hollywood ana-akım film müziklerinde avangart orkestralama teknikleri ve renk-tını odaklı efektler
Avant-garde orchestration techniques and color-timbre focused effects in Hollywood mainstream film musics
  1. Tez No: 684271
  2. Yazar: YİĞİT DERİGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR NURCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada film müziklerinin 19. yüzyılda ortaya çıkışından günümüze kadar olan gelişimi, orkestralama teknikleri, melodik yapılar, yazım stili ve renk-tını odaklı efektler açısından incelenmiştir. Önde gelen Hollywood bestecilerinin kullandığı besteleme teknikleri ve benimsedikleri stilsel yaklaşımlar ele alınmıştır. Farklı müzik stillerinin sinematik çerçevede oluşturduğu psikolojik etkiler araştırılmıştır. Bernard Herrmann'ın sıra dışı ve modern nitelikteki orkestralama teknikleri, John Williams'ın geç-Romantik ve erken-20. yüzyıl eserlerine göndermeler yapan müzikleri, Hans Zimmer'in akustik-elektronik sentezlemeleri bu çalışmada yer verilen konular arasındadır. The Shining filmi, 20. yüzyıl avangart orkestra eserlerine film müziği olarak yer verilmesi itibariyle ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of film music from its emergence in the 19th century to the present has been examined in terms of orchestration techniques, melodic structures, writing style and color-timbre-focused effects. The psychological effects of different music styles in the cinematic framework were investigated. Bernard Herrmann's out of the common and modern orchestration techniques, soundtracks by John Williams making references to the works of the late-Romantic and the early-20th century era, and the acoustic-electronic synthesis of Hans Zimmer are among the topics included in this research. The Shining movie is also explored as it incorporates 20th century avant-garde orchestral works as its soundtrack.