Küresel iklim değişiminde gelecekçi insan yerleşmeleri kurgularının irdelenmesi
Examining of futuristic fictions of human settlements in global climate change
- Tez No: 684291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL CENK HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Mekan Organizasyonu ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İklim değişimi günümüz medeniyetinin yaşadığı/yaşayacağı en önemli küresel çevresel problemlerden biridir ve olumsuz etkilerini her geçen daha da çok hissettirmektedir. Jane Jacobs'un“ortodoks kent planlama”anlayışı olarak adlandırdığı ve günümüzde de hâlâ geçerliliğini koruduğu görülen -kenti belli işlev alanlarına ayıran- planlama anlayışı bu tür bir çevresel dışsal etkiye karşı yeteri kadar etkili olamamakta ve iklim değişiminin etkilerini ve değişimin hızını azaltabilecek eylemleri belirleyememektedir. Bu tez çalışmasında iklim değişiminin etkilerinin en şiddetli hissedileceği ve günümüz kentlerinde birçok yaşamsal hizmetin işlevsiz hale gelebileceği gelecek senaryoları için su üzeri, sualtı, yeraltı, gökyüzü ve Dünya dışı gibi insan fizyolojisinin yaşamaya uygun olmadığı ortamlar üzerinde bir yerleşim kurmayı hedefleyen gelecekçi yerleşme kurguları ve formları derlenmiştir. Derlenen yerleşmeleri tasarım aşamasında etkileyen ütopist anlayışla oluşturulmuş gelecekçi ve ideal kent şemaları; teknik ve altyapısal özellikler, kaynak kullanımı, mekân biçimi ve form arayışı gibi parametrelerce değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the most important global environmental problems that today's civilization has or will experience, and its negative effects are felt more and more every day. The planning approach, which Jane Jacobs calls“orthodox urban planning”and which is still valid today - separating the city into certain functional areas - cannot be effective enough against such an external environmental impact and cannot determine the actions that can reduce the effects of climate change and the speed of change. In this thesis, futuristic settlement fictions and forms aiming to establish a settlement on environments where human physiology is not suitable for living, such as above water, underwater, underground, sky and extraterrestrial, have been compiled for future scenarios where the effects of climate change will be felt most severely and many vital services may become dysfunctional in today's cities. Along with the ideal city schemes and futuristic settlement designs, which were created through an utopian understanding that influenced the compiled settlements at the design stage, were evaluated by parameters such as technical features, resource use, space fictions and form seeking.