Anason (Pimpinella anisum)'un gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı ve spesifik olmayan bağışıklık sistemi üzerine immunostimulan etkisinin belirlenmesi
Determination of the immunostimulant effect of anise (Pimpinella anisum) on growth performance and non-specific immune system in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 684304
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE KORUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada anason (Pimpinella anisum)'un gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) spesifik olmayan bağışıklık sistemi üzerine immunostimulan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla anasonun alabalıklarda, lökosit ve eritrosit sayısı, hemotokrit değeri, NBT (Nitrablue Tetrazolium), fagositoz aktivitesi, serum lizozim aktivitesi, kanın biyokimyasal parametreleri üzerine etkileri, karaciğer, böbrek, dalak, solungaç ve bağırsak dokuları üzerine histolojik etkisi ile gökkuşağı alabalıklarının büyüme parametreleri üzerine olan etkisi ve sindirilebilirlilik durumu da incelenmiştir. Bu amaç ile anasonun toz formunun %0,1, %0,5, %1,5 %3, %5 oranlarında eklenmesiyle hazırlanan yemler ve bir kontrol yemi ile alabalıklar 56 gün boyunca beslenmiştir. 4. ve 8. hafta bitiminde balıkların ağırlıkları ölçülmüş ve kan örnekleri alınarak analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, anasonun gökkuşağı alabalıklarında büyümeyi desteklemek amacıyla %0,1 ile %1,5 oranında kullanılabilir olduğu anlaşılmıştır. Alabalıkların bağışıklık sistemini desteklemek için ise %1,5 oranında ve 28 gün süre ile kullanılabileceği, yüksek dozlarda (%3-%5) kullanımının hematolojik, serolojik ve immünolojik parametreler üzerine negatif etki ettiği tespit edilmiş ve bu histolojik çalışmalar ile de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the immunostimulant effect of anise (Pimpinella anisum) on the non-specific immune system of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). In order to determine the effect of anise on the non-specific immune system of fish, its effects on leukocyte and erythrocyte count, hematocrit value, NBT (Nitrablue Tetrazolium), phagocytosis activity and serum lysozyme activity, biochemical parameters of blood and histological studies on liver, kidney, spleen, gill and intestinal tissues, effect on the growth parameters and digestibility of rainbow trout were also investigated. For this purpose, the baits prepared by adding the powder form of anise at the rates of 0,1%, 0,5%, 1,5%, 3%, and a control feed were fed to the trout for 56 days. At the end of the 4th and 8th weeks, the weights of the fish were measured and blood samples were taken and analyzed. It has been understood that anise can be used at a rate of 0,1% to 1,5% to support the growth of rainbow trout. It has been determined that trout can be used at a rate of 1,5% and for 28 days to support the immune system, and that the use of high doses (3%-5%) has a negative effect on hematological, serological and immunological parameters, and this has been confirmed by histological studies.