Ratlarda anason (Pimpinella anisum) ekstresinin deneysel akut karaciğer hasarında karaciğer koruyucu etkisinin morfolojik olarak incelenmesi
A morphological study of the hepatoprotective effects of anise (Pimpinella anisum) exstract in experimentaly induced acute liver degeneration in rats
- Tez No: 132561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Kaya A, Raflarda Anason (Pimpinella anisum) Ekstresinin Deneysel Akut Karaciğer Hasarında Karaciğer Koruyucu Etkisinin Morfolojik Olarak İncelenmesi, Y. Y. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2003. Ratlarda karbon tetraklorür (CCU) ile oluşturulan akut karaciğer hasan modelinde anason (Pimpinella anisum) ve antioksidan ajanlardan Vitamin C ve E'nin hepatoprotektif aktiviteleri kontrol grupları (serum fizyolojik ve zeytin yağı) ile karşılaştırılmalı olarak araştırıldı. Bulgular, Vitamin C ve E'nin karaciğer hasarını önleyici etkilerinin kuvvetli olduğunu, buna karşın; anason uçucu yağı ekstraktının karaciğer işlevlerine etkisinin olumsuz yönde olduğunu göstermiştir. Deney gruplarına ait ratlardaki vücut ağırlığı değişimi, biyokimyasal ve post-mortem histopatolojik bulguları da destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kaya A, A morphological study of the hepatoprotective effects of Anise (Pimpinella anisum) extract in experimentaly induced acute liver degeneration in rats, University of Yuzuncu Yıl Health Sciences Institute Master Thesis in Department of Medical Histology and Embriyology, Van, 2003. Hepatopropective activity of Anason (Pimpinella anisum) and antioxydizating agents Vitamin C, E were studied in carbon tetrachloride (CCI4) induced acute liver injury model in rats. The findings were suggest that Vitamin C and E have strongly hepatoprotective effects. Otherwise, volatile extract oil of anason has a negative effect in liver functions. The changes in body weights in the rats assigned to the study groups supported the biochemical and post-mortem histopathological findings.