Sosyal medyanın dijital kültür ve dijital kimlik ilişkisi
The relationship of social media with digital culture and digital identity
- Tez No: 684338
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsanların yüz yüze gerçekleştirmiş oldukları kimlik sunumları, dijitalleşmenin sonrasında sosyal medyanın da mühim bir konusu durumuna gelmiştir. Kişiler fiziki hayatlarında yaşamış oldukları ortamlardan bağımsız bir şekilde meydana getirmiş oldukları anonim kimlikler ve fiziki yaşamın bir uzantısı olan kimliklerini sosyal medyada sunmaktadır. Gerek anonim olsun gerek olmasın sosyal medyada sunulmakta olan dijital kimlikler, kişilerin benliklerini ideal bir biçimde sunmalarına olanak tanımaktadır. Ses, video, fotoğraf ve metinlerle gerçekleştirilmekte olan kimlik sunumlarında insanlar kontrolü ellerinde bulundururlar. Yüz yüze iletişimi esas almakta olan Goffman, dramaturjik kuramda kimlik sunumlarının seyirci ve sahneye göre değişmiş olduğundan bahsetmektedir. Çalışmamızın esasını meydana getiren sosyal medya kavramında gelişmiş olan dijital kültür ve dijital kimlik olgularını ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Identity presentations made face to face by people have become an important subject of social media after digitalization. People present their anonymous identities that they have created independently of the environments in which they lived in their physical lives and their identities, which are an extension of physical life, on social media. Whether anonymous or not, digital identities presented on social media enable people to present their selves in an ideal way. People are in control of identity presentations made with audio, video, photo and text. Goffman, who is based on face-to-face communication, mentions that identity presentations in dramaturgical theory have changed according to the audience and the stage. The basis of our study is to reveal the digital culture and digital identity phenomena developed in the concept of social media.