Normal ve patolojik omuz hareket açıklığının ölçümünde gonyometre ve 3B hareket analiz sisteminin karşılaştırılması
  1. Tez No: 684353
  2. Yazar: SEZEN KARAŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anatomy, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Omuz hareket kıstlılığı gündelik yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Omuz hareket açıklığının doğru olarak belirlenmesi tanı ve tedavinin takibinde önemlidir. Çalışmamızda omuz hareket açıklığının ölçülmesi için klinikte yaygın olarak kullanılan gonyometre cihazının üç boyutlu markır tabanlı hareket analiz sistemi ile uyumunu test ettik. Yöntem: Çalışmamıza herhangi bir omuz problemi olmayan 30 sağlıklı kişi ile omuz hareket kıstlılığı olan 35 hasta dahil ettik. Her iki grubun da omuz eklemi hareket açıklıklarını fleksiyon, abdukiyon, dış rotasyon ve iç rotasyon hareketleri sırasında gonyometre ve üç boyutlu markır tabanlı optoelektronik hareket analiz sitemi kullanarak ölçtük. Elde ettiğimiz değerlerin uyumluluğunu inter korelasyon katsayısı (ICC) ile test ettik. Ayrıca gruplar arası eklem hareket açıklığı değerlerini karşılaştırdık. Bulgular: Çalışmamızın sonucunda her iki yöntem arasındaki ICC değerleri hasta ve sağlıklı bireylerde sırasıyla fleksiyon için 0.85 ve 0.72 , abduksiyon için 0.81 ve 0.89 dış rotasyon için 0.80 ve 0.55 ve iç rotasyon için 0.74 ve 0.56 alarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The limitation of shoulder motion negatively affects daily life activities and causes a decrease in the quality of life. Accurate determination of shoulder range of motion (ROM) is essential in diagnosis and follow-up of treatment. Our study tested the compatibility of the goniometer device, which is widely used in the clinic, with the three-dimensional marker-based motion analysis system for measuring shoulder ROM. Methods: We included 30 healthy subjects without shoulder problems and 35 patients with shoulder ROM limitation in our study. We measured the shoulder joint ROM of both groups during flexion, abduction, external and internal rotation movements using a goniometer and a three-dimensional marker-based optoelectronic motion analysis system. We tested the compatibility of the values with the inter-correlation coefficient (ICC). We also compared the joint ROM values between the groups. Results: ICC values between both methods were determined as 0.85 and 0.72 for flexion, 0.81 and 0.89 for abduction, 0.80 and 0.55 for external and 0.74 and 0.56 for internal rotation in patients and healthy individuals, respectively.