Hibrit bir taşıt tahrik sisteminde içten yanmalı motor ile elektrik motorunun şanzıman girişine güç iletimi için aktarım sistemi tasarımı
Transmission system design for power transmission of an internal combustion engine and electric motor to the gearbox input in a hybrid vehicle drive system
- Tez No: 684363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL AŞÇIOĞLU TEMİZTAŞ, DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
üresel ısınmanın etkilerinden en önemlisi olan karbon salınımı büyük bir problemdir. Araçların birim km başına CO2 salınımı gerçekleştirmesi için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ancak yakın gelecekte salınan emisyonu düşürmenin yolu hibrit araçlardan geçmektedir. Hibrit araçlarda güç iletim şekilleri; parallel hibrit,seri hibrit ve güç paylaşımlı hibrit olmak üzere üç şekilde gerçekleşmektedir. Bazı hibrit güç iletim sistemlerinde içten yanmalı motor aracın hareketine doğrudan katkıda bulunabilir, bazı hibrit güç iletim sistemlerinde içten yanmalı motor aracın hareketine doğrudan katkıda bulunmaz. En önemli amaç, içten yanmalı motor ve elektrik motorundan elde edilen gücün şanzıman ve tekerleklere problemsiz bir şekilde iletilmesidir. Bu tez çalışmasında, deneysel bir süreç tasarlanarak içten yanmalı motor ve elektrik motorunun birbirlerinden bağımsız olarak şanzıman girişine güç iletebilmesi için tasarım yapılmıştır. İçten yanmalı motorun şanzıman girişine güç iletebilmesi için kuru tip kavrama yerine tork iletim miktarını ve kavrama durumlarını elektronik sinyaller ile kontrol edilmesini sağlayan elektromanyetik kavrama kullanılmıştır. Elektrik motorunun şanzıman girişine güç iletimi zincir-dişli mekanizması ile gerçekleştirilmiştir. Elektrik motorunun şanzıman girişine içten yanmalı motordan bağımsız olarak güç iletebilmesi için tek yönlü kavrama kullanılmıştır. Bu kavrama ile elektrik motorunun içten yanmalı motoru döndürmesinin önüne geçilmiş ve içten yanmalı motor ve elektrik motorunun güç iletimini bağımsız bir şekilde yapılması sağlanmıştır. Bu çalışmada ise süreci deneysel doğrulamak için sistem tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon emission, which is the most important effect of global warming, is a serious problem. Various studies have been carried out for vehicles to emit CO2 per unit km. However the way to reduce emissions in the near future is through hybrid vehicles. Power transmission types in hybrid vehicles; It is realized in three forms as parallel hybrid, serial hybrid and power sharing hybrid. In some hybrid power transmission systems, the internal combustion engine can contribute directly to the movement of the vehicle, in some hybrid power transmission systems the internal combustion engine does not contribute directly to the movement of the vehicle. The most important purpose is to transmit the power obtained from the internal combustion engine and electric motor to the gearbox and wheels without any problems. In this thesis, an experimental process has been designed to enable the internal combustion engine and electric motor to transmit power to the gearbox input independently from each other. In order for the internal combustion engine to transmit power to the gearbox input instead of a dry type clutch, an electromagnetic clutch that allows the amount of torque transmission and clutch status to be controlled by electronic signals is used. The power transmission of the electric motor to the gearbox input is realized by a chain-gear mechanism. A one-way clutch is used to transmit power to the gearbox input of the electric motor independently of the internal combustion engine. With this clutch, the electric motor is prevented from rotating the internal combustion engine and the power transmission of the internal combustion engine and the electric motor is provided independently. In this study, the system was designed to validate the process experimentally.