Kavun (Cucumis melo L.)'da nitelikli hat geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the development of qualified line in melon
- Tez No: 684380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma ve uygulama arazisinde nitelikli hat geliştirilmesine yönelik olarak yürütülen bu araştırmada, F3 aşamasında bulunan Kırkağaç ve Galia kavun tiplerine ait 61 genotip ile kontrol çeşidi olarak 4 Galia ve 8 Kırkağaç tipi kavun çeşitleri kullanılmıştır.Araştırma süresinde UPOV kriterlerine göre fide döneminde; çıkış oranı (%), fide kalınlığı (mm), fide boyu (cm), gerçek yaprak sayısı (adet/bitki), hipokotil uzunluğu (cm) ve kotiledon uzunluğu (cm), bitkilerde; ana gövde kalınlığı (mm), boğum arası uzunluk (cm), bitki gücü, yapraklarda; yaprak şekli, yaprak rengi, yaprak lobluluğu, yaprak ayası uzunluğu (cm), yaprak ayası genişliği (cm), yaprak sap uzunluğu (cm), yaprak sap kalınlığı (mm), yaprak sapı tüylülüğü ve yaprak kenarında dişlilik, çiçeklerde; dişi çiçek açma zamanı, dişi çiçekte erkencilik, çiçek tipi ve çiçek rengi, meyvelerde; meyve büyüklüğü (g), meyvede olukluluk, meyvede mühürlülük, meyve zemin rengi, ikincil meyve kabuk rengi, meyve yüzeyi, meyve sapında kopma, meyve et rengi meyve kabuk rengi (L, C, H), meyve et rengi (L, C, H), çiçek izi şekli, meyve şekli, meyve kabuk kalınlığı (mm), meyve sap uzunluğu (mm), meyve sap kalınlığı (mm), meyve boyu (cm), meyve eni (mm), meyve et kalınlığı (mm), tohum evi çapı (mm), meyve et sertliği (kg/cm2), meyve sularında; SÇKM (%) ve pH, tohumlarda; 1000 dane ağırlığı (g), tohum eni (mm), tohum boyu (mm) ölçüm ve gözlemleri incelenmiştir. Fide boyu, gerçek yaprak sayısı, hipokotil uzunluğu, kotiledon uzunluğu, fide kalınlığı bakımından Galia tipinde en yüksek değerler sırasıyla H-29, EZ-18,H-32, EZ-10 genotiplerinde bulunmuş, Kırkağaç tipinde ise EL-28, EL-28, TON-19, HNF-8 ve AY-18 genotiplerinde belirlenmiştir. Galia kavunlarında meyve ağırlığı en yüksekkontrol çeşidi Gediz F1'de, Kırkağaç kavunlarında ise yine kontrol çeşidi Şükrübey F1'de tespit edilmiştir.Galia kavunlarında SÇKM en yüksek Çıtırex F1 çeşidinde ölçülürken, Kırkağaç kavunlarında ise en yüksek SÇKM Brawos F1 çeşidinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, which was carried out to develop qualified lines in the research and application land of Akdeniz University Faculty of Agriculture, 61 genotypes of Casaba and Galia melon types in the F3 stage with 4 Galia and 8 Kırkağaç type melon varieties as control varieties were used. During the research period, according to the UPOV criteria; emergence rate (%), seedling thickness (mm), seedling height (cm), number of leaves (piece/plant), hypocotyls length (cm) and cotyledon length (cm), in plants; main stem thickness (mm), internodes length (cm), plant vigour, in leaves; leaf shape, leaf colour, leaf lobule, leaf blade length (cm), leaf blade width (cm), petiole length (cm), petiole thickness (mm), petiole hairiness and leaf margin tooting, in flowers; female bloom time, earliness in female flower, flower type and flower colour, fruit; fruit size (g), fruit corrugation, fruit seal, fruit ground colour, secondary fruit skin colour, fruit surface, fruit stem rupture, fruit flesh colour, fruit skin colour (L, C, H), fruit flesh colour (L, C, H), flower scar shape, fruit shape, fruit skin thickness (mm), fruit stem length (mm), fruit stem thickness (mm), fruit length (cm), fruit width (mm), fruit flesh thickness (mm), seed house diameter (mm), fruit firmness (kg/cm2), in fruit juices; SÇKM (%) and pH in seeds; 1000 grain weight (g), seed width (mm), seed length (mm) measurements and observations were examined. In terms of seedling height, leaf number, hypocotyl length, cotyledon length and seedling thickness, the highest values were found in Galia type in H-29, EZ-18, H-32, EZ-10 genotypes, respectively. In Casaba type, these values were determined in EL-28, EL-28, TON-19, HNF-8 and AY-18 genotypes. The highest fruit weight was determined in control variety Gediz F1 in Galia melons, and in control variety Sükrübey F1 in Casaba melons. In Galia melons, the highest soluble solid was measured in Cıtırex F1 variety, while in Casaba melons the highest soluble solid was determined in Brawos F1 variety.