Investigation of effects of vitamin D and vitamin D metabolizing CYP450 isozymes on multiple sclerosis pathophysiology in animal model by molecular approaches
Vitamin D ve vitamin d metabolizmasında rol alan CYP450 izoenzimlerinin hayvan modelinde multipl skleroz (MS) hastalığının patofizyolojisine etkilerinin moleküler düzeyde araştırılması
- Tez No: 684379
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ADALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Genetik, Nöroloji, Biochemistry, Genetics, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin komplike, tekrarlayan ve sıklıkla ilerleyici inflamatuar demiyelinizan otoimmün bir hastalığıdır, ancak etyopatogenezi henüz çözülememiştir. Ekvatoral kuşaktan uzaklaştıkça MS hastalığının görülme sıklığı artmaktadır, bu da güneş ışığının süresi, açısı ve D vitamini konsantrasyonları ile MS görülme sıklığının ters orantılı olduğunu belirten hipotezin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, dişi C57BL/6 farelerde deneysel otoimmün ensefalomiyelit (DOE) modeli oluşturularak, D vitamini takviyesi, MS, VDR ve D vitamini metabolize eden CYP2R1, CYP27A1, CYP27B1 ve CYP24A1 enzimlerinin mRNA ve protein ekspresyon seviyeleri arasındaki ilişkiler qRT-PCR ve Western blot teknikleri ile araştırılmıştır. mRNA ve protein ekspresyonları Gr 1'de 1.00 kat olarak kabul edilerek diğer grupların ekspresyonları hesaplanmıştır ve Gr 1 ile kıyaslanmıştır. Başlangıçta fareler dört gruba ayrılmıştır; Gr 1 (kontrol), Gr 2 (D vitamini takviyeli kontrol), Gr 3 (DOE) ve Gr 4 (D vitamini takviyeli DOE). Çalışmanın sonuçlarına göre, D vitamini önleyici değil, tedavi edici bir ajandır çünkü Gr 4'te (8 fare) Gr 3'e (2 fare) göre önemli ölçüde daha fazla sayıda farede iyileşme gözlemlenmiştir (p=0.013
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a complicated, recurrent, and often progressive inflammatory demyelinating autoimmune disease of the central nervous system, yet etiopathogenesis remains unsolved. MS frequency increases with increasing latitude, leading to a hypothesis that MS is inversely correlated with the duration and intensity of sunlight and vitamin D concentrations. In this study, the relationships between vitamin D supplementation, MS, VDR, and vitamin D metabolizing CYP enzymes, including CYP2R1, CYP27A1, CYP27B1, and CYP24A1 at mRNA and protein expression levels, were investigated by qRT-PCR and Western blotting techniques in female C57BL/6 mouse autoimmune encephalomyelitis (EAE) model. Both mRNA and protein expressions of Gr 1 were set to 1.00 fold, and expressions of the other groups were calculated relatively to Gr 1. At first, mice were divided into four groups; Gr 1 (control), Gr 2 (vitamin D supplemented control), Gr 3 (EAE), and Gr 4 (vitamin D supplemented EAE). According to the results of this study, vitamin D was not a preventive but a therapeutic agent since significantly higher numbers of mice were recovered in the Gr 4 (8 mice out of 12) than the Gr 3 (2 mice out of 12) (p=0.013