Farklı maksimum aerobik sürat belirleme test sonuçlarına göre kısa ınterval koşu antrenmanlarının fizyolojik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the physiological effects of short interval running trainings according to different maximum aerobic speed determination test results
  1. Tez No: 684381
  2. Yazar: İLKER KİRİŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: 30-15IFT, 45-15FIT ve koşu bandı testleri ile sporcunun maksimum aerobik süratini belirleyip, bu sonuçlara göre düzenlenen 30-3030-15/PD, 30-3045-15/PD ve 30-30KB/PD koşu antrenmanları uygulayıp, maksimum oksijen tüketim kapasitesini, laktat değerlerini, kalp atım hızlarını, solunum değişim oranlarını, solunum frekanslarını ve algılanan zorluk derecesi değerlerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nden 18 yaş ve üzeri aktif sporculuğa devam eden 15 erkek öğrenci çalışmaya katılmaya gönüllü oldu. Laktat değerleri, portatif laktat ölçüm cihazıyla, VO2max, gaz analizörüyle, kalp atım hızları ise kalp atış hızı sensörüyle ölçülmüştür. İstatistiksel analizleri SPSS 19.0 paket programı ile yapılmıştır. Nicel değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu ShapiroWilk testi ile normal dağılım göstermeyen değişkenlerin 3 bağımlı grup arası karşılaştırmaları için Friedman testi, 2 bağımlı grup karşılaştırmalarında Wilcoxon testi kullanılmıştır. Bulgular: 30-15IFT, 45-15FIT ve koşu bandı testleri sonunda elde edilen veriler karşılaştırıldığında, MAS (p=0,001), VO2max (p=0,006), test sonu laktat (p=0,019) ve Borg (p=0,011) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. 30-3030-15/PD ile 30-3045-15/PD antrenmanlar sonunda elde edilen VO2max değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,048). Sonuç: MAS testlerinde en yüksek hıza 30-15IFT testinde, en yüksek VO2max değerine ise 30-3045-15/PD koşularında ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: is to determine the maximum aerobic speed of the athlete through 30-15IFT, 45-15FIT and treadmill tests, to apply 30-3030-15/PR, 30-3045-15/PR and 30-30TR/PR running exercises designed in accordance with those results, and to compare the maximum oxygen consumption capacity, lactate values, heart rate, respiratory exchange rate, respiratory frequencies and perceived difficulty values. Materials and Methods: 15 male students aged 18 and over who are active sportsmen studying at Marmara University, Faculty of Sport Sciences volunteered to participate in the study. Lactate values were measured with a portable lactate measuring device, VO2max with a gas analyzer, and heart rates with a heart rate sensor. Statistical analyzes were made with the SPSS 19.0 package program. The ShapiroWilk test was used for compliance of quantitative variables to normal distribution, the Friedman test was used for comparisons of variables that did not show normal distribution between 3 dependent groups, and the Wilcoxon test was used for comparisons of 2 dependent groups. Findings: When the data obtained at the end of 30-15IFT, 45-15FIT and treadmill tests were compared, it was determined that there is a statistically significant difference in the values of MAS (p=0,001), VO2max (p=0,006), end-of-test lactate (p=0,019) and Borg (p=0,011). A statistically significant difference was found in the VO2max values obtained at the end of 30-3030-15/PR and 30-3045-15/PR trainings (p=0,048). Conclusion: In the MAS tests, the highest speed was reached in the 30-15IFT test, and the highest VO2max value was reached in the 30-3045-15/PR runs.