Ampul formu ilaçlarda cam partikül kontaminasyonu ve filtreli iğne kullanımı konusunda sağlık çalışanlarının bilgi düzeyleri
Knowledge levels of healthcare employees about glass particle contamination in drug ampoules and using filter needles
  1. Tez No: 684407
  2. Yazar: NİDA NUR SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ERKOÇ HUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan bu çalışma, cam ampul formu parenteral ilaçların açılması esnasında ilaç içeriğine mikro boyutta cam partikül kontaminasyonu ve kontaminasyonun azaltılmasında filtreli iğne kullanımı konusunda hemşirelerin ve hekimlerin bilgi düzeylerini belirlemek amacı ile planlandı. Araştırma İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Ekim 2020 - Kasım 2020 tarihleri arasında Cerrahi ve Dahili Tıp Birimlerinde çalışan, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 300 hekim ve 300 hemşire olmak üzere toplam 600 sağlık çalışanı ile yapıldı. Yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve“Cam Partikül Kontaminasyonu ve Filtreli İğne Kullanımına İlişkin Bilgi Formu”kullanıldı.“Cam Partikül Kontaminasyonu ve Filtreli İğne Kullanımına İlişkin Bilgi Formu”iç tutarlığını sınamak amacıyla kullanılan Kuder-Richardson 20 testi yapıldı ve iç tutarlık katsayısının α=0,620 olduğu hesaplandı. Verilerin analizinde betimleyici testler ve Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was planned to determine knowledge levels of nurses and physicians about micro-size glass particle contamination to drug content during opening of parenteral drugs in glass ampoule form and used of filtered needles to reduce contamination. The research was conducted with a total of 600 healthcare employees, 300 physicians and 300 nurses, working in the Surgery and Internal Medicine Departments of Istanbul University-Cerrahpasa Cerrahpasa Medical Faculty Hospital between October 2020- November 2020.“Personal Information Form”and“Information form on glass particle contamination and filter needle use”prepared by the researcher by face-to-face interview method were used. The Kuder- Richardson 20 test, which was used to test the internal consistency of the“Information form on glass particle contamination and filter needle use”was performed and the internal consistency coefficient was calculated as ɑ=0.620. Descriptive tests and CI-Square test were used in the analysis of the data.