Yüz yüze ve çevrimiçi olarak uygulanan mat pilates egzersizlerinin uyku kalitesine etkisi
The effect of mat pilates exercises applied face-to-face and online on sleep quality
- Tez No: 684420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmada, yüz yüze ve çevrimiçi olarak uygulanan mat pilates egzersizlerinin subjektif ve objektif uyku kalitesine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmaya 20-40 yaş aralığında 39'u kadın 3'ü erkek olacak şekilde 42 kişi katılım sağlamıştır. Katılımcılar 27 uygulama grubu ve 15 kontrol grubu olarak 2 gruba ayrılmıştır. Uygulama grubu ise kendi içinde 15 çevrimiçi mat pilates, 12 yüz yüze mat pilates olarak iki gruba ayrılmıştır. Toplamda 8 hafta süren bu çalışmadaki uygulama grubuna haftada iki gün 55 dakika birebir mat pilates egzersizleri uygulanmıştır. Katılımcıların subjektif uyku kaliteleri Pittsburgh uyku kalite indeksinin (PUKİ) Türkçe versiyonu ile; uyku ile ilgili objektif parametreler ise SenseWear Armband (metabolik holter) ile ve fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ile elde edildi. İstatiksel analiz olarak one way anova, paired sample t testi, wilcoxon işaretli sıra testi ve LSD testi kullanılmış, 0,05 düzeyinde anlamlılık araştırılmıştır. Çevrimiçi grubun ön ve son test karşılaştırmaları incelendiğinde, vücut ağırlığında p0,05). Yüz yüze grubun ön ve son test karşılaştırmaları incelendiğinde; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKİ, PUKİ ve uyku verimliliği değerlerinde anlamlı bir farklılık görülmemektedir (p>0,05). Kontrol grubunun ön ve son test karşılaştırmaları incelendiğinde; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKİ ve PUKİ değerlerinde anlamlı bir farklılık görülmemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to reveal the effect of mat pilates exercises applied faceto-face and online on subjective and objective sleep quality. 42 people, 39 women and 3 men, between the ages of 20-40 participated in the study. Participants were divided into 2 groups as 27 application groups and 15 control groups. The practice group was divided into two groups as 15 online mat pilates and 12 face-to-face mat pilates. In this study, which lasted 8 weeks in total, 55 minutes of oneto-one mat pilates exercises were applied to the application group two days a week. The subjective sleep quality of the participants was obtained by the Turkish version of the Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), and the objective sleep-related parameters were obtained by SenseWear Armband (metabolic holter) and physical activity levels by the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). One way anova, paired sample t test, wilcoxon signed-rank test and LSD test were used as statistical analysis, and significance at the 0.05 level was investigated. When the pre- and post-test comparisons of the online group are examined, there is a significant difference in body weight at the p0.05). When the face-to-face group's preliminary and final test comparisons are examined, there is no significant difference in height length, body weight, BKI, PUKI and sleep efficiency values (p>0,05). When the pre- and post-test comparisons of the control group were examined; there is no significant difference in height, body weight, BKI and PUKI values (p>0.05).