İdiyopatik epiretinal membran tanılı hastaların vitrektomi öncesi ve sonrası maküler mikrovasküler değişikliklerin optik kohorens tomografi anjiyografi ile incelenmesi
Investigation of macular microvascular changes before and after vitrectomy in patients with idiopatic epirettinal membrane diagnosis with optical cohorens tomography angiography
  1. Tez No: 684434
  2. Yazar: YUSUF KIRVAR
  3. Danışmanlar: UZMAN FİKRET ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: İdiyopatik epiretinal membran (İERM) tanılı hastaların vitrektomi öncesi ve sonrası makuler mikrovasküler değişikliklerin optik kohorens tomografi anjiyografi (OKTA) ile incelenmesi ve bu değişikliklerin görme keskinliği üzerine etkisini araştırmak Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğine başvuran İERM tanılı 21 hastanın 21 gözü dahil edildi. Kontrol grubunda sağlıklı gönüllü 32 hastanın 32 gözü çalışmaya dahil edildi. İERM'li hastalar vitrektomi sonrası 1., 3. ve 6. ayda biyomikroskopik muayeneleri, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), aksiyel uzunluk, göz tansiyonu, fundus muayeneleri, foveal kalınlık ve OKTA parametreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmada yer alanların yaş (p=NA) ve cinsiyet (p=0,649) değişkeni ile gruplar arasındaki dağılımların homojenlik gösterdiği belirlendi (p>0,05). Aksiyel uzunluk (p=0,322), göz tansiyonu (p=0,959) ve foveal dansite (p=0,743) değerleri ile gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the macular microvascular changes before and after vitrectomy in patients with idiopathic epiretinal membrane (IERM) using optical coherence tomography angiography (OCTA) and to investigate the effects of these changes on visual acuity. Methods: This study were included 21 eyes of 21 patients with IERM who applied to Adana City Training and Research Hospital Ophthalmology. 32 eyes of 32 healthy volunteers in the control group were included in the study. Biomicroscopic examinations, best corrected visual acuity (BCVA), axial length, intraocular pressure, fundus examinations, foveal thickness and OCTA parameters were recorded in patients with IERM at the 1st, 3rd and 6th months after vitrectomy. Results: It was determined that the age (p=NA) and gender (p=0.649) variables of the participants in the study showed homogeneity in the distributions between the groups (p>0.05). There was no significant difference between the groups in terms of axial length (p=0.322), eye pressure (p=0.959) and foveal density (p=0.743) (p>0.05).