İdiyopatik epiretinal membranı olan hastalarda metamorfopsinin operasyon öncesi ve sonrası M-charts™ metamorfopsi defteri kullanılarak kantitatif olarak değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of metamorphopsy before and after operation in patients with idiopatic epiretinal membranes using the M-charts™ metamorfopsy book
- Tez No: 797551
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: İdiyopatik epiretinal membranı olan hastalarda metamorfopsinin operasyon öncesi ve sonrası M-CHARTS™ metamorfopsi defteri kullanılarak kantitatif olarak değerlendirilmesi ve optik koherens tomografi (OKT)'de retina katmanlarında meydana gelen değişikliklerle metamorfopsi skorları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yapılan prospektif çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Retina polikliniğinde takipli, 2020-2022 yılları arasında fundus muayenesi ve optik koherens tomografi ile idiyopatik epiretinal membran tanısı almış, epiretinal membran nedeniyle pars plana vitrektomi cerrahisi yapılan bir yıllık takibi olan hastalar dahil edildi. Tüm hastaların detaylı oftalmolojik bulguları, görme keskinlikleri ve metamorfopsi skorları kaydedildi. OKT'de santral retina kalınlığı(SRK), retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, gangliyon hücre tabakası+iç pleksiform tabaka (GHT+İPT) kalınlıkları ve subfoveal koroid kalınlıkları (SFKK) değerlendirildi. Cerrahi öncesi ve sonrası görme keskinliği, metamorfopsi skorları ve OKT parametrelerinin ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Metamorfopsi skor düşüşü olan ve olmayan grupta tedavi öncesi, tedavi sonrası 1.ay, 3.ay, 6.ay, 12.ay iERM'li gözde görme keskinliği anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Metamorfopsi skor düşüşü olan ve olmayan grupta tedavi sonrası 1.ay, 3.ay, 6.ay, 12.ay iERM'li gözde MV skoru anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Metamorfopsi skor düşüşü olan ve olmayan grupta tedavi öncesi, tedavi sonrası 1.ay Retina (ILM-RPE) – Santral (S) değeri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to quantitatively evaluate metamorphopsia pre- and postoperatively in patients with idiopathic epiretinal membrane using the M-CHARTS™ metamorphopsy book and to evaluate the relationship between changes in retinal layers in optical coherence tomography (OCT) and metamorphopsia scores. Materials and Methods: This prospective study included patients followed up in Akdeniz University Hospital Ophthalmology Clinic Retina outpatient clinic, diagnosed with idiopathic epiretinal membrane by fundus examination and optical coherence tomography between 2020-2022, and underwent pars plana vitrectomy surgery for epiretinal membrane for one year. Detailed ophthalmologic findings, visual acuities and metamorphopsia scores of all patients were recorded. Central retinal thickness (CRT), retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, ganglion cell layer+inner plexiform layer (GCL+IPL) thicknesses and subfoveal choroidal thickness (SFCT) were evaluated in OCT. The relationship between pre- and postoperative visual acuity, metamorphopsia scores and OCT parameters was investigated. Results: Visual acuity did not differ significantly (p>0.05) in the pre-treatment, post- treatment 1st, 3rd, 6th, and 12th months in the group with and without metamorphopsia score reduction in the eye with iERM. The MV score did not differ significantly (p>0.05) in the 1st,3rd, 6th, and 12th months after treatment in the group with and without metamorphopsia score reduction in the eye with iERM. Retina (ILM-RPE) – Central (S) value did not differ significantly (p>0.05) before and after treatment in the group with and without metamorphopsia score reduction.