Kefir tüketiminin normal ve dislipidemik özellikler gösteren bireylerde lipit profili üzerine etkisi
The effect of kefir consumption on lipid profile in individuals with normal and disypidemic properties
  1. Tez No: 684444
  2. Yazar: BAHATTİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma normal ve dislipidemik özellikler gösteren bireylerde, sağlığa yararlı probiyotik bakteriler içeren ve piyasada satılan içeriği analizlerle belirlenmiş suşlara ve en az 1X106 bakteri yoğunluğuna sahip bir kefirin, bireylerin mevcut beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden düzenli tüketildiğinde, serum lipit profili üzerine olumlu etki yapacağının düşünülmesi üzerine, etkisini araştırmak amacıyla prospektif, öz-kontrollü 8 haftalık klinik araştırma olarak yapılmıştır. Çalışmada 20-55 yaş arası herhangi bir sağlık şikâyeti olmayan ve araştırma kriterlerini taşıyan 23 gönüllü hastane sağlık personeli üzerinde tamamlanmıştır. Randomize olarak seçilen gönüllüler, ilk dört 4 haftası kefir tüketimli denek grubu olarak, son dört 4 haftası da rebaund etkiyi görmek amaçlı kefir tüketimsiz denek grubu olarak çalışmaya dahil edilmişlerdir. Etik kurul izni sonrası, İstanbul'da özel bir hastanede çalışan sağlık personeli, gönüllü deneklere 4 hafta süre ile araştırmacı tarafından piyasa satılan Danem Süt Ürünleri firmasından satın alınan 250 ml kefirler gönüllü deneklere düzenli olarak tükettirilmiş ve sonrasında serum lipit analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada kefir tüketimsiz olarak deneklerin serum lipit profillerindeki rebaunt etki kontrolü için aynı koşullarda 4 hafta daha araştırmada kalmaya devam etmişler ve bu 4 haftalık süre tamamlandığında tekrardan serum lipit analizleri yapılarak araştırma tamamlanmıştır. Dislipidemik bulgulara sahip 13 bireyin, kefir tükettikleri 4 haftalık süreçteki serum lipit profillerindeki değişimlerine bakıldığında; TK değerleri başlangıç değerlerine göre %9,15 düşüş, LDL- K değerleri %10,64 düşüş, HDL-K değerleri %6,9 düşüş ve TG değerleri incelendiğinde de %2,46 düşüş bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has shown its effect on individuals with normal and dyslipidemic characteristics, on the thought that a kefir containing probiotic bacteria that are beneficial to health and having strains sold in the market and with a bacterial density of at least 1X106 when consumed regularly without changing the current eating habits of the individuals, will have a positive effect on the blood lipid profile. It was conducted as a prospective, self-controlled 8-week clinical trial to investigate. The study was completed on 23 volunteer hospital health personnel between the ages of 20-55 who do not have any health complaints and meet the research criteria. The randomly selected volunteers were included in the study as a group of subjects consuming kefir consumption in the first 4 weeks and as a group of subjects without kefir consumption in the last 4 weeks to see the rebaund effect. 250 ml kefirs purchased from Danem Dairy Products company, which was sold to the market by the researcher for 4 weeks, were regularly consumed by volunteers and serum lipid analyzes were carried out afterwards. In the second stage, they continued to stay in the study under the same conditions for 4 more weeks to control the rebaund effect on the serum lipid profiles of the subjects without kefir consumption, and when this 4-week period was completed, serum lipid analyzes were performed again and the study was completed. Considering the changes in serum lipid profiles of 13 individuals with dyslipidemic symptoms during the 4-week period they consume kefir; TC values decreased by 9.15% compared to initial values, LDL-C values decreased by 10.64%, HDL-C values decreased by 6.9% and TG values decreased by 2.46%.