Multipl skleroz patogenezinin farklı basamaklarında HLA-DQB1 ve HLA-DRB1 gen transkriptlerini hedefleyen mikro-Rna'larin araştırılması
Investigation of micro-RNAs targeting HLA-DQB1 and HLA-DRB1 gene transcripts in different stages of multiple sclerosis pathogenesis
- Tez No: 684462
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KARA, PROF. DR. MURAT TERZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Multipl Skleroz (MS) hastalığı; inflamasyon, demiyelinizasyon ve aksonal dejenerasyon ile karakterize, genç erişkinleri etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, HLA-DRB1 ve HLA-DQB1 alellerinin MS gelişiminde rol oynadıkları bilinmektedir ve yapılan bazı çalışmalar, mikro-RNA'lara bağlı gelişen epigenetik modifikasyonların MS riski oluşturabileceğini göstermiştir. Amacımız, HLA-DQB1 ve HLA-DRB1 genlerinin MS ve bu genleri hedefleyen hsa-miR-204-5p ve hsa-miR-335-5p ekspresyonlarının hastalığın seyri ile olan ilişkisini incelemektir. Materyal ve Metod: Toplamda 40 MS hastası ve 10 kontrol grubunun tam kandan izole edilen DNA ve RNA örneklerinden Real-Time PCR yöntemi ile HLA-DQB1*06:02 ve HLA-DRB1*15:01 alelleri ve hedef miRNA'ların ekspresyonu incelendi. Bulgular: HLA-DQB1*06:02 ve HLA-DRB1*15:01 alelleri açısından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple Sclerosis (MS) disease; is an autoimmune disease that affects young adults, characterized by inflammation, demyelination and axonal degeneration. In recent studies, it is known that HLA-DRB1 and HLA-DQB1 variants play a role in the development of MS, and some studies have suggested that epigenetic modifications due to micro-RNAs may pose a risk for MS. Our aim is to examine the relationship of HLA-DQB1 and HLA-DRB1 genes with MS and the relationship between hsa-miR-204-5p and hsa-miR-335-5p expressions targeting these genes and the course of the disease. Materials and Methods: DNA and RNA isolated from whole blood of 40 MS patients and 10 control groups; HLA-DQB1*06:02 and HLA-DRB1*15:01 alleles and expression of target miRNAs were examined by Real-Time PCR method. Results: There was no significant difference between the patient and control groups in terms of HLA-DQB1*06:02 and HLA-DRB1*15:01 alleles.