The role of toponymy in neoliberal urbanization, case study: Incek, Ankara
Neoliberal kentleşmede toponiminin rolü: İncek, Ankara örneği
- Tez No: 684463
- Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT BATUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Neoliberal ekonomi sisteminin yaygınlaşması ile bu sisteme bağlı gelişen politikalar, sosyal ve toplumsal gerçeklikler kent yapısını, kent algısını ve mimari yapılaşmayı da etkilemektedir. Neoliberal kentleşme etkilerini tüm dünyada göstermektedir. Ülke ekonomileri ve sektörler arasındaki rekabet, kentlerin ve kentler içerisindeki mekanların arasında oluşan yarışı hızlandırmaktadır. Neoliberal kentleşme süreci, mimari tasarım süreçlerini etkilemesi ile günlük hayatı, yaşam kalitesini ve kent profilini etkilemektedir. Mimari tasarımın ve tasarım algısının değişimi en başta dile yansımaktadır. Kentte yer alan tüm mekanlar aldıkları isimlerle anlam kazanmakta ve bilinmektedir. Bu noktada merkanlar, mekanların isimlendirme karar ve süreçleri önem kazanmaktadır. Genel bağlam olan neoliberal kentleşme her bir cadde ve konut projesi üzerinde kendisini yansıtmakta, kent yapı ve algısını belirlemektedir. Bu tez toponiminin neoliberal kentleşme bağlamındaki rolünü araştırmaktadır. Toponimi mikro seviyede neoliberal kentleşme bağlamındaki rolüne erişilebilmesi için incelenmektedir. İncek, Ankara, Türkiye üzerinden tüm mekânsal biçimler üzerinden örenek çalışma olarak araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the spread of the neoliberal economic system, the policies, social and social realities that developed depending on this system also affect the urban structure, the perception of the city and the architectural structuring. Neoliberal urbanization shows its effects all over the world. The race between national economies and sectors accelerates the race that occurs within the cities and the spaces within the city. The neoliberal urbanization process, by influencing the architectural design processes, affects the daily life, the quality of life, and the city profile. The change in architectural design and design perception is primarily reflected in the language. All the spaces in the city constitute the structures that are valued and known by the name they present. At this point, names of places, naming decisions and processes gain importance. Neoliberal urbanization, which is the general context, reflects itself on each street and housing project, and changes the urban structure and affects perception. This thesis explores the role of toponymy in the context of neoliberal urbanization. The toponymy is examined at the micro level within neoliberal urbanization context in order to reach its role. Incek is explored through all spatial forms through Ankara, Turkey as a case study.