Investıgatıng the effects of 5,10 methylenetetrahydrofolate reductase C677T polymorphısm on dıfferentıatıon of human mesenchymal stem cells
İnsan mezenkimal kök hücrelerinde 5,10-metilentetrahidrofolat redüktaz C677T polizmorfizm etkisinin farklılaşma üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 684481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TOKCAER KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler ve Translasyonel Biyotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsan metilentetrahidrofolat redüktaz, folat metabolizmasında rol alan, metionin ve homosistein konsantrasyonlarının düzenlenmesinde önemli yere sahip bir enzimdir. Türk toplumunda da sıkça görülen MTHFR C677T polimorfizmi, literatürde de sıkça bahsedildiği üzere birçok farklı hastalığın genetik arka planında bulunur, Mezenkimal kök hücreler kemik, kıkırdak ve yağ dokusu rejenarasyonunun ana kaynağı olduğu bilinmektedir. Kemik yoğunluğunu azaltan, kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin (Kİ-MKH) apoptozuna sebep olan osteoklastların oluşumu tetikleyen MTHFR C677T polimorfizminin MKH farklılaşma kapasitesiyle arasında bir bağlantı olabileceği düşünülmüştür. Bunun için de MTHFR C677T polimorfizminin Kİ-MKHların morfolojisi, canlılığı, fizyolojisi ve farklılaşma kapasitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Etik kurul ve donor onamı alınan Kİ-MKHlar Acıbadem Labcell'den, RFLP ve dizileme yöntemi ile genotipleri (yabanıl tip, WT, C/C; heterozigot, HTZ, C/T; homozigot, HMZ, T/T) belirlenmek üzere temin edilmiştir. Klonalite özelliğini test etmek için CFU-F, proliferasyon farklılılarını belirlemek için MTT testi yapılmıştır. Farklılaşma potansiyellerini araştırmak için adipojenik, osteojenik ve kondrojenik farklılaşma protokolleri uygulanmıştır. Sonuçlar Graphpad Prism ile tek yönlü ANOVA testi kullanılarak istatiksel olarak analiz edilmiştir. Adipojenik farklılaşma analizi, HMZ genotipine sahip hücrelerin WT genotipine sahip hücrelerden anlamlı olarak daha fazla olduğunu göstermiştir. Osteojenik ve kondrojenik farklılaşma analizleri anlamlı bir sonuç vermemiştir. Fakat, WT ve HTZ genotipli hücreler kondrojenik farklılaşmaya yanıt verirken, HMZ genotipli hücreler farklılaşmamıştır. Sonuç olarak adipojenik farklılaşmanın MTHFR geniyle bağlantılı olduğu gösterilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
The human 5,10-methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) enzyme has the key role in folate metabolism, regulation of methionine and homocysteine concentrations. MTHFR C677T polymorphism, which is frequently seen in Turkish society, is found in the genetic background of many different diseases, as it is frequently mentioned in the literature. Since mesenchymal stem cells (MSCs) are known to be the main source of bone, cartilage and adipose tissue regeneration, it was thought that there is maybe a link between MTHFR C677T polymorphism and MSC differentiation capacity. Bone-related diseases are also reported in association with MTHFR C677T polymorphism, which triggers formation of osteoclasts that cause apoptosis in bone marrow-derived mesenchymal stem cells (BM-MSCs) by causing a decrease in bone density. Therefore, the effect of MTHFR C677T polymorphism on morphology, viability, physiology and differentiation capacity of BM-MSCs have been investigated. For this purpose, wild-type (WT, C/C), heterozygous (HTZ, C/T) and homozygous (HMZ, T/T) primary human BM-MSCs were obtained from Acıbadem Labcell with ethics committee approval and donor consent. Mutation determination was performed by RFLP and sequencing methods. CFU-F and MTT assays were performed for colonization properties and proliferative differences, respectively. Adipogenic, osteogenic and chondrogenic differentiation was induced to investigate differentiation potential and results were statistically analyzed using one-way ANOVA with Graphpad Prism. It was found that adipogenic differentiation was significantly more in HMZ cells than WT cells. Osteogenic and chondrogenic differentiation results weren't statistically significant but it was observed that HMZ genotype cells didn't respond to induction of chondrogenic differentiation while there were responses from WT and HTZ genotypes. On the contrary, adipogenic differentiation potential was significantly linked to MTHFR genotype.