Yeşil bina derecelendirme sistemlerinin incelenmesi ve bolu üniversite kampüsünde bulunan örnek bir binanın enerji verimliliği bakımından incelenmesi
Investigation of green building rating systems and examination of a sample building located in bolu university campus in terms of energy efficiency
- Tez No: 684482
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünyada nüfusunun hızla artması ve buna mukabil ihtiyaçların da artması, kaynaklarımızın yeterliliği, doğal çevremizin temiz ve yaşanılabilir olması açısından tehditler ve riskler barındırmaktadır. Dünya genelinde ve ülkemizde binalar enerji tüketimi ve atmosfere salınan sera gazları bakımında önemli ölçüde sorumludurlar. Bu tür sorunlara çözüm üretmeyi hedefleyen sürdürülebilir yapılara olan ilgi de giderek artış göstermektedir. Bu tez çalışmasında sürdürülebilirlik, yeşil binalar ve enerji analiz programlarının tanınmasını ve enerji analizinin yapı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy kampüsünde yer alan örnek bir binanın, Carrier HAP saatlik analiz programı kullanılarak; yalıtım kalınlıklarının (3-4 ve 5 cm) ve yalıtım kalınlıkları ile birlikte cam özelliğinin değiştiği durumlar analiz edilmiştir. Analizler, yapı türüne uygun görülen CAV (sabit hava debili havalandırma), VAV (değişken hava debili havalandırma) ve FCU (Fan Coil) sistemleri için yapılmıştır. Bu üç sistem için oluşturulan 6 durumun, binanın yalıtımsız olduğu duruma göre enerji tüketimlerindeki, enerji tüketim maliyetlerindeki ve CO2 salınımlarındaki azalma oranı analiz edilmiş ve ilk yatırım maliyetleri hesaplanarak geri ödeme süreleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Belirlenen sistemler için sadece yalıtım kalınlığının değiştiği durumlarda enerji tüketimlerinde %11 ile %20 arasında; yalıtım kalınlığı ile cam özelliğinin değişmesi ile %18 ile %31 arasında azalma meydana geleceği sonucuna ulaşılmıştır. Enerji tüketim maliyetleri bakımından sadece yalıtım kalınlığının değiştiği durumlarda enerji tüketim maliyetlerinde %9 ile %16 arasında; yalıtım kalınlığı ile cam özelliğinin değişmesi ile %15 ile %27 arasında azalma meydana geleceği sonucuna ulaşılmıştır. Yıllık CO2 emisyonları bakımından sadece yalıtım kalınlığının değiştiği durumlarda emisyonlarda %9 ile %15 arasında; yalıtım kalınlığı ile cam özelliğinin değişmesi ile %15 ile %25 arasında azalma meydana geleceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the population of the world and the corresponding increase in needs, the adequacy of our resources, contain threats and risks in terms of the clean and livable natural environment. Buildings around the world and in our country are significantly responsible for energy consumption and greenhouse gases released into the atmosphere. Interest in sustainable structures that aim to find solutions to such problems is also increasing. In this thesis, it aims to recognize sustainability, green buildings and energy analysis programs and to examine the effects of these analyzes on the building. In this study, a sample building located at Bolu Abant Izzet Baysal University Gölköy campus was analyzed using carrier HAP hourly analysis program; with the change of insulation thicknesses (3-4 and 5 cm) and glass properties. Analyzes were made for CAV (constant air flow ventilation), VAV (variable air flow ventilation) and FCU (Fan Coil Unit) systems, which are appropriate for the type of building. The ratio of reduction in energy consumption, energy consumption costs and CO2 emissions of the 6 situations created for these three systems, according to the situation where the building is not insulated, has been analyzed. The initial investment costs were calculated and the payback periods were evaluated comparatively. It was concluded that the annual energy consumption of these systems would decrease by up to 11% and 20%, respectively, only by changing the insulation thickness, and by up to 18% and 31%, respectively, by changing the type of glass together with the insulation thickness. In terms of the annual energy consumption costs of these systems would decrease by up to 9% and 16%, respectively, only by changing the insulation thickness, and by up to 15% and 27%, respectively, by changing the type of glass together with the insulation thickness. In terms of the annual CO2 emissions of these systems would decrease by up to 9,8% and 15,4%, respectively, only by changing the insulation thickness, and by up to 16,4% and 25,6%, respectively, by changing the type of glass together with the insulation thickness.