Impact of irrigation and soil compaction on agricultural lands with shallow ground water table
Sulama ve toprak sıkışmasının sığ yeraltı suyu tablası olan tarım arsalarına etkisi
  1. Tez No: 684488
  2. Yazar: SINA MAGHAMI NICK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADIM KAMEL COPTY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tarım topraklarında tuz birikmesi, dünyanın birçok bölgesinde çiftçiler için uzun süredir devam eden bir sorun olup, mahsul veriminin düşmesine neden olmakta ve gıda güvenliğini tehdit etmektedir. Tuzluluk sorunu, sığ yeraltı suyu tablasına sahip alanlarda uygun toprak suyu drenajının olmadığı durumlarda artar. Bu nedenle, bu çalışma, sığ akiferli bir toprak profilinde, sulama düzeninin ve toprak sıkışmasının tuz dinamikleri üzerindeki etkisi incelenerek gerçekleştirilmiştir. Farklı sulama modelleri, su kalitesi ve toprak sıkıştırma koşullarının tuz dinamikleri üzerindeki etkisini incelemek için bir dizi laboratuvar ölçekli kolon deneyi yapıldı. İki su kalitesi uygulandı: taze (DI su) ve tuzlu su (~3.4 mS/cm). Toprak sütunları (60 cm yüksekliğinde ve 16 cm çapında), Türkiye, Konya ovasında bulunan bir elma çiftliğinin 10 yıllık işlenmemiş profilinden tarım toprağı ile dolduruldu. Sütunların dibinde tuzlu bir sığ su tablası muhafaza edildi. Deneyler, doymamış topraklarda su ve çözünen hareketini simüle edebilen HYDRUS-1D bilgisayar programı ile sayısal olarak modellendi. Sonuçlar, uygun drenaj olmadan profil içindeki tuzluluğun sadece sığ tuzlu akifer varlığında birikeceğini gösterdi. Ayrıca, sayısal simülasyonlar, kritik bitki büyüme döneminde tatlı su uygulaması gibi kısa vadeli çözümlerin tarım topraklarında tuz birikimini sınırlayabileceğini gösterdi. Toprağın türü, bitkinin türü ve tatlı suyun mevcudiyeti, bu tür kısa vadeli çözümlerin uygulanabilirliğinde rol oynar.
Özet (Çeviri)
Salt accumulation in agricultural soils is a long-lived problem for farmers in many regions of the world, leading to a decrease in crop yields and threatening food security. The salinity challenge amplifies in absence of proper soil water drainage in areas with shallow groundwater table. Hence, this study was carried out by examining the impact of irrigation pattern and soil compaction on the salt dynamics within a soil profile with a shallow aquifer. A series of laboratory-scale column experiments were conducted to examine the impact of different irrigation patterns, water quality and soil compaction conditions on salt dynamics. Two water qualities were applied: fresh (DI water) and saline (~3.4 mS/cm). The soil columns (60 cm height and 16 cm diameter) were packed with agricultural soil from a 10-year non-tilled profile of an apple farm located in the Konya plain, Turkey. A saline shallow water table was maintained at the bottom of the columns. The experiments were numerically modelled with the HYDRUS-1D computer program which can simulate water and solute movement in unsaturated soils. Results showed that without having proper drainage the salinity within the profile would only accumulate in the presence of a shallow saline aquifer. Furthermore, the numerical simulations showed that short-term solutions such as the application of freshwater during the critical plant growth period can limit the accumulation of salts in agricultural soils. The type of soil, the kind of plant and the availability of freshwater all play a role in the practicability of such short-term solution.