Ankilozan spondilitli hastaların akdeniz diyetine uyumu ile hastalık aktivitesi ve ağrı skoru arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the adherence to mediterranean diet and the disease activity and pain score of patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 684489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit hastalarının beslenme durumunun saptanması, beslenme durumunun ve Akdeniz diyetine uyumun bazı inflamatuar belirteçler, hastalık aktivitesi ve ağrı skoru ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 46 ankilozan spondilitli hasta ve 50 sağlıklı kontrol ile yürütülmüştür. Hastaların demografik verileri, beslenme alışkanlıkları, kan bulguları, besin tüketimleri ile fiziksel aktivite kayıtları ve antropometrik ölçümleri kaydedilmiştir. Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Hastalık aktivitesi Bath Ankilozan Spondilit Hastalığı Aktivite İndeksi (BASDAI) ile ağrı şiddeti Visüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilmiştir. Veriler IBM SPSS 26 ile analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 39,8±10,6, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 34,72±11,6 yıldır. Hasta ve kontrol grubunun antropometrik ölçümleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Hastaların %34,8'i (n=16), kontrol grubunun %46'sı (n =23) Akdeniz diyetine uyumludur.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the nutritional status of patients with Ankylosing Spondylitis, to evaluate the association between nutritional status, adherence to the Mediterranean diet and some inflammatory markers, disease activity, pain score. Materials and Methods: This study was conducted with 46 patients with ankylosing spondylitis and 50 healthy controls. Demographic data, nutritional habits, blood findings, food consumption, physical activity records and anthropometric measurements of the patients were recorded. The Mediterranean Diet Adherence Scale was used. Disease activity was assessed by the Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), and pain score was assessed by the Visual Analogue Scale (VAS). Data were analyzed with IBM SPSS 26. Results: The mean age of the patients was 39.8±10.6 years, and the mean age of the control group was 34.72±11.6 years. There was no significant difference between the anthropometric measurements of the patient and control groups.