Crohn hastalığı olan bireylerde yaşam kalitesi ve aile bireylerinin bakım yükü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the life quality of peoplewith Crohn's disease and the burden of caregiver family members
  1. Tez No: 684517
  2. Yazar: SÜLEYMAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Crohn hastalığı bireyin yaşam tarzını etkilediği için aile danışmanlarının sosyal ve duygusal müdahalesini gerektiren bir durumdur. Bu araştırma, crohn hastalığı olan bireylerde yaşam kalitesi ile aile üyelerinin bakım yükü arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, kesitsel bir desenle yürütülmüştür. Çalışma grubu crohn hastalığı olan bireyler ile ailede onlara bakım veren aile üyelerinden (N=215) oluşmaktadır. Veri toplamak için crohn hastalığı olan kişilere ve onlara bakım veren aile üyelerine“Sosyo-demografik Bilgi Formu”,“Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Bakım Yükü Ölçeği”uygulanmıştır. Veri analizi, bağımsız gruplar t testi ve ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında tek faktörlü varyant analizi ile yapılmıştır. Gruplar normal dağılmadığında ikili grupların karşılaştırılmasında parametrik olmayan testlerden Mann- Whitney U testi, ilgisiz örnekler için çoğul grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, en uzun süre bakım veren kişi, annebabanın evlilik süresi, aile tutumları ve anne-babayla sorun yaşama gibi değişkenlerin, Yaşam Kalitesi Ölçeği toplam puanını etkileme durumu incelendiğinde, istatistiksel olarak değişmediği belirlenmiştir (p>0,05). Ancak ebeveynlerin eğitim düzeyi, aile bireylerinin ekonomik durumu, aile üyeleri arasındaki sevgi ve yakınlık düzeylerinin değişkenlik düzeyleri ve yaşam kalitesi arasında önemli farklılıklar saptanmıştır. Yaş, babanın eğitim düzeyi, kardeş sayısı, en uzun süre bakım veren kişi, ailenin ekonomik düzeyi, ebeveynlerin evlilik süresi, ebeveynler arası iletişim, aile tutumları gibi değişkenler ile Bakım Verme Yükü Ölçeği toplam puanı arasında bir ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Since Crohn's disease affects the individual's lifestyle, it is seenthat it requires family consultants' social andemotional intervention. This research is conducted to examine the relationship between people's life quality with Crohn's disease and the caregiver burden of family members. This research is conducted with a cross-sectional pattern. The study group is constituted of people with Crohn's disease and caregivers (N=215). Togather data, we have applied“Socio-demographic Information Form,”“The Life Quality Scale,”and“Caregiving Burden Scale”to people with Crohn's disease and their caregiver family members. The data analysis is done through independent groups t-test and the one-factor variant analysis in the comparison of more than two groups. When the groups are not distributed normally, in the comparison of binary groups Mann- Whitney U test from then on-parametrictests is applied, and in the comparison of plural groups, for unrelated samples Kruskal Wallis H test is used. When the variants such as gender, age, number of siblings, the person who gave care for the longest time, the marriage period of parents, family attitudes and problematic situations with parents is examined with the total point of Life Quality Scale is it exhibited that there is not a variability (p>0,05). How ever, significant differences between parents' education level, family members' economic status, the variability levels of the affection and intimacy level between family members, and life quality are exhibited. A relation is not detected between variables such as age, the education level of the father, number of siblings, the person who gave care forthelongest time, the economic level of family, marriage period of parents, the communication between parents, family attitudes and the total point of Care giving Burden Scale (p>0,05).