Robert Schumann'ın No.1 Keman Piyano Sonatı'nın incelenmesi
The analysis of the No.1 Violin Piano Sonata by Robert Schumann
- Tez No: 684516
- Danışmanlar: DOÇ. BAŞAK HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Alman besteci ve piyanist Robert Schumann'ın Keman Sonatları içerisinde literatürde oldukça renkli olan No.1 Keman Piyano Sonatı, yapısal olarak her iki çalgının da eşit derecede seslendirme performansına sahip olduğu bir sonattır. Bu noktadan yola çıkılarak çalışmanın temelleri oluşturulmak istenmiştir. Birinci bölümde sonat formunun Ludwig van Beethoven sonrasında nasıl şekillendiği ve bu durumun besteciler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ile de çalışmanın temel konusu olan Robert Schumann'ın No.1 Keman Piyano Sonatı'nın değerlendirmesi yapılmıştır. İkinci bölümde Robert Schumann'ın da içerisinde yaşadığı dönemin yaşam kalitesine, siyasal olarak yaşanan olayların besteciler üzerindeki etkilerine ve son olarak bestecinin hayatına kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Robert Schumann'ın No.1 Keman Piyano Sonatı'nın bölümler halinde yorumsal ve teknik açıdan incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the No.1 Violin Piano Sonata, which is quite colorful in the literature in the Violin Sonata of the German composer and pianist Robert Schumann, was composed structurally for Violin and Piano, it is known that both instruments have equal vocal performance. Based on this point, it was intended to form the basis of the study. In the first part, how the Sonata Form was shaped after Ludwig van Beethoven and the effect of this situation on the composers were investigated. With the data obtained from the research, Robert Schumann's No.1 Violin Piano Sonata, which is the main subject of the study, was evaluated. In the second part, quality of life of the period in which Robert Schumann lived, the effects of the political events on the composers and finally the life of the composer were briefly mentioned The third section includes an interpretational and technical analysis of the No.1 Violin Piano Sonata by Robert Schumann in different segments.