Burdur koşullarında ikinci ürün olarak taze ve körpe mısır (baby corn) yetiştirme olanakları
Cultivation possibility of fresh and baby corn as the second crop in the Burdur conditions
- Tez No: 684544
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Araştırma, Burdur koşullarında ikinci ürün olarak körpe ve taze şeker mısır yetiştirme olanaklarını belirlemek amacıyla 2019 yılında yürütülmüştür. Deneme; "Argos, Batem Tatlı, Bond, Calipos, Khan, Mirza, Febris, SF1280 ve Vega F1'' şeker mısır çeşitleri kullanılarak, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada körpe koçan hasadı 50-76. günleri, taze koçan hasadı ise 84-90. günleri arasında yapılmıştır. Körpe mısır yetiştiriciliğinde incelenen özelikler bakımından koçan püskülü çıkarma süresi, körpe koçan boyu, çapı, ağırlığı, verimi ve dekara körpe koçan sayısı sırasıyla, 53.0-60.6 gün, 9.8-12.8 cm, 16.3-18.6 mm, 12.1-22.5 g, 191.9-342.3 kg/da ve 10618.7-21110.3 adet/da arasında taze mısır için ise koçan boyu, çapı, koçanda tane sayısı, ağırlığı, verimi ve taze koçan sayısı sırasıyla, 17.5-22.0 cm, 43.6-50.3 mm, 515.6-750.4 adet/koçan, 201.1-315.4 g, 1350.2-2021.0 kg/da ve 10384.5-10732.0 adet/da arasında ölçülmüştür. Taze mısırda korelasyon analiz sonucuna göre, tane verimine birinci sırada koçan boyu önemli ve pozitif etki göstermiş, bunu sırasıyla koçanda tane sayısı, dekara koçan sayısı, ağırlığı ve çapı izlemiştir. Çalışma sonucuna göre, Burdur'da ikinci ürün koşullarında verim ve özellikleri bakımından taze mısır olarak Mirza, SF1280, Vega çeşitlerinin, körpe mısır olarak ise koçan püskülü çıkarma süresi ve koçan sayısı bakımından Argos ve Vega, körpe koçan boyu, çapı, tek körpe koçan ağırlığı ve koçan verimi bakımından Mirza ve SF1280 çeşitlerinin önerilebilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in 2019 to investigate the possibilities of growing baby corn and fresh sweet corn as a second crop of Burdur conditions. The experiment was set up in a randomized complete block design with 3 replications using sweet corn varieties“Argos, Batem Tatlı, Bond, Calipos, Khan, Mirza, SF1280 and Vega F1”. In the study, the baby corn harvest was between 50-76. Days and fresh cob harvest 84-90. days. In terms of the characteristics examined in baby corn cultivation, Silking time, baby corn length, diameter, weight, yield and number of baby corn were measured between 53.0-58.1 days, 9.8-18.6 cm, 16.3-18.6 mm, 16.9-22.5 g, 191.9-342.3 kg da-1 and 10618.7-21110.3 number da-1, respectively. For fresh corn, the corn length, diameter, number of seed per cop, weight, yield and number of fresh corn were measured between 22.0 mm, 43.6-50.3 mm, 515.6-750.4 number per cop, 201.1-315.4 g, 1350.2-2021.0 kg da-1 and 10384.5-10732.0 number da-1, respectively. According to the results of the correlation analysis in fresh corn, ear length showed a significant and positive effect on grain yield in the first place, followed by the number of kernels per cob, number of ears per decare, weight and diameter, respectively. According to the results of the study, it was concluded that Mirza, SF1280, Vega and Argos F1 cultivars as fresh corn and Vega F1 cultivars are recommended as fresh corn, considering the ear characteristics, yield and number of ears per decare in the second crop conditions in Burdur.