The commodification of invisibility
Görünmezliğin metalaşması
- Tez No: 677688
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT YEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünyanın dört bir yanında absürt tüketim modelleri ortaya çıkıyor, kiralık akrabalardan, travma temizleme hizmetlerinden ve ölüm seminerlerinden, böcek bazlı gıdalara ve gıda atıklarından üretildi'ye kadar. Toplumları günümüzün absürt tüketimciliğine iten şey, yalnızca ayrım, farklılaşma veya prestij ihtiyacı mı? Tüketim sorunu yüzyıllar boyunca Veblen'den Marx'tan, Marcus'tan, Baudrillard'a ve Bauman'a kadar çok çeşitli bilim adamlarının ilgisini tetiklemiştir; daha fazla satın alma takıntısı yaratan bireylerin arkasındaki sosyal mantığı anlamaya çalıştılar. Bu anlamda, birçok kavram ve teori, insanların 'Neden' tükettiğini açıklamanın ışığını gördü, ama bugün olduğumuz yere 'nasıl' geldiğimizi değil ve bu tezi yazmamın nedeni de budur. Bu çalışmada, yeni bir teorik bakış açısı getirmek için bir 'teori inşası vaka çalışması tasarımı' üzerinden ilerliyorum; bunun için absürt tüketimciliğin temsili bir vaka çalışması olarak 'Gıda Atıklarından Üretildi' (Made in Food Waste) modelini seçtim. Bu ikincisinin haber kapsamının çerçeveleme analizi yoluyla, ortaya çıkan bu tüketim modelinin medya tarafından nasıl şekillendirildiğini ve halk tarafından nasıl algılandığını açıklıyorum. Sonuçlar, 'Gıda Atıklarından Üretildi'nin etiksel, sağlıklı ve sürdürülebilir bir model olarak çerçevelendiğini gösteriyor; burada tüketici, tüketim eylemiyle 'gıda israfına karşı' dile getiriyor ve etik değerlerini sergiliyor. Bu absürt tüketim modelinin ortaya çıkmasının ardındaki 'Neden' sorusunu yanıtlayarak, modern, postmodernden akışkan moderne toplumların koşullarındaki değişimleri dikkate alarak tarihsel bir yaklaşım benimsediğim 'Nasıl'ı açıklamaya devam ediyorum. Bu nedenle, bireylerin 'Gıda Atıklarından Üretildi' bir ürün satın alarak kendilerini farklı kılan bir misyonu satın aldıklarını, ancak her şeyden önce kesinlik içinde satın aldıklarını, 'görünmez' bir tehdide 'görünür' bir çözüm satın aldıklarını savunuyorum; 'Gıda Atıklarından Üretildi' ürünlerinin görünür biçimi, 'gıda atığı krizini' belirsizlik alanından kesinlik, kontrol ve öngörülebilirlik alanına taşıyor. Bu süreç boyunca medya, bir şeye“ikinci dereceden bir anlam”vermekten fazlasını yapar,“görünmeyen”in (kimlik, ayrım, korku, dostluk, mutluluk...)“görünen”e (mal veya hizmetler) enjekte edildiği araçtır. Kısaca, insanın“görünen”e olan takıntısı ve“görünmez”e olan korkusunun, tüketimciliğin varlığımızın bir“parçası”olmaktan çıkıp bizzat varlığın kendisi olmaya başlamasının ardındaki ana nedenler olduğunu savunuyorum.
Özet (Çeviri)
Absurd consumption models are emerging in the four corners of the globe, from rental-relatives, trauma cleaning services and death seminars, to insect-based foods and made in food waste. Does the mere need for distinction, differentiation or prestige what drove societies into today's absurd consumerism? The question of consumption has been triggering the interest of a wide range of scholars throughout the centuries, from Veblen, Marx, Marcus, to Baudrillard and Bauman; they tried to understand the social logic behind the individuals growing obsession to buy more. In this sense, many concepts and theories have seen the light to explain 'Why' people consume but not 'How' we got where we are today and that is the reason for writing this thesis. In this study, I proceed through a 'theory-building case study design' to bring up a new theoretical perspective; for that, I chose the Made in Food Waste (MFW) model as a representative case study of the absurd consumerism; through a framing analysis of news coverage of this latter, I get to explain how this emerging consumption model is moulded by media and perceived by the public. The results show that the MFW has been framed as an ethical, healthy and sustainable model wherein the consumer through his act of consumption gets to voice his 'anti-food wastage' and display his ethical values. By answering the 'Why' behind the emergence of this absurd consumption model, I go on explaining the 'How' where I adopt a historical approach considering the changes in societies conditions from modern, postmodern to liquid modern. Thus, I argue that by buying an MFW product individuals are buying into a mission that distinct them, but above all, they are buying into certainty, they are buying a 'visible' solution to an 'invisible' threat; the visible form of the MFW products moves the 'food waste crisis' from the realm of uncertainty to that of certainty, of control and predictability. Throughout this process, media do more than just giving a 'second-order signification' to something, it is the tool through which the 'invisible' (identity, distinction, fear, friendship, happiness…) is injected into the 'visible' (goods or services). To sum up, I state that the obsession of man over the 'visible' and his fear of the 'invisible' are the main reasons behind the mushrooming of consumerism from being a 'part' of our existence to being the existence itself.