Isparta ili Yalvaç ilçesi Tokmacık köyü doğal merasında botanik kompozisyonun ve ot veriminin belirlenmesi
Determination of botanical composition and hay yield of a natural rangeland in Tokmacik village, Yalvaç-Isparta
  1. Tez No: 684549
  2. Yazar: OKAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER BABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, Isparta ili Yalvaç ilçesi Tokmacık köyü sınırlarında bulunan ve ortalama yükseltisi 1223 metre olan doğal mera alanında yürütülmüştür. 2019 yılı vejetasyon döneminde yürütülen çalışmada, bitki ile kaplı alan, botanik kompozisyon, merada yer alan bitki türleri, toprakaltı ve topraküstü biyokütle, mera durumu, otlatma kapasitesi ve meranın genel toprak özellikleri belirlenmiştir. Çalışma alanında farklı noktalardan alınan toprakların analizi sonucunda, tekstür sınıfı killi balçık, topraktaki tuzluluk miktarı (EC) 0.22 mS/cm, ph değeri 8.25, kireç miktarı %25.12 ve organik madde miktarı %3.70 olarak tespit edilmiştir. Bunların yanısıra, merada yetişen bitkiler için mutlak gerekli olan ve toprağın makro besin elementlerinden olan kalsiyum 7482.10 ppm, potasyum 262.19 ppm, magnezyum 167.90 ppm, fosfor 4.10 ppm olarak saptanmıştır. Bununla birlikte, Tokmacık köyü merasında 28 familyaya ait 91 cins olmak üzere 125 bitki taksonu tespit edilmiştir. Merada 12 cins ve 20 takson ile Lamiaceae familyası, 11 cins ve 11 takson ile Poaceae familyası, 8 cins ve 11 takson ile de Apiaceae familyası en fazla taksona sahip familyalar olarak belirlenmiştir. Meranın bitki ile kaplı alan miktarı %41.9 olarak tespit edilmiştir. Botanik kompozisyonda buğdaygiller familyasının %49.80, baklagiller familyasının %20.06 ve diğer familyanın %30.14 olduğu ve buğdaygiller familyasının baskın olduğu saptanmıştır. Otlatma kapasitesi 52.4 BBHB, mera durumu ise orta olarak tespit edilmiştir. Çalışma alanında topraküstü biyokütle miktarı 284.6 kg/da ve toprakaltı biyokütle miktarı 442.2 kg/da olarak saptanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, mera alanında aşırı otlatmadan kaynaklanan bitki örtüsü tahribatından söz etmek mümkündür. Bu durum otlatma baskısının azaltılıp, uygun ıslah çalışmaları ile kaliteli bitki örtüsünün arttırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on a natural rangeland area with an average elevation of 1223 meters, located within the borders of Tokmacık village in Yalvaç district of Isparta province. In the study conducted in the vegetation period of 2019, the area covered with vegetation, botanical composition, plant species in the rangeland, below-ground and above-ground biomass, rangeland condition, grazing capacity and general soil characteristics of the rangeland were determined. As a result of the analysis of the soils taken from different points in the study area, texture class clay loam, soil salinity (EC) 0.22 mS/cm, pH value 8.25, lime amount 25.12% and organic matter 3.70%. In addition to these, calcium 7482.10 ppm, potassium 262.19 ppm, magnesium 167.90 ppm, phosphorus 4.10 ppm, which is absolutely necessary for the plants growing in the rangeland and which is one of the macro nutrient elements of the soil, were determined. Furthermore, 125 plant taxa, 91 genera belonging to 28 families, were determined in Tokmacık village rangeland. In the rangeland, Lamiaceae family with 12 genera and 20 taxa, Poaceae family with 11 genera and 11 taxa, Apiaceae family with 8 genera and 11 taxa were determined as the families with the highest number of taxa. The amount of the area covered with vegetation of the rangeland was determined as 41.9%. In the botanical composition, it was determined that the Poaceae was 49.80%, the Fabaceae was 20.06% and the other family was 30.14%, and the Poaceae was dominant. Grazing capacity was 52.4 animal units, and rangeland condition was determined as medium. The amount of above-ground biomass was determined as 284.6 kg/da and the amount of below-ground biomass was determined as 442.2 kg/da in the study area. According to the results from the study, it is possible to talk about the overgrazing-induced destruction of vegetation in the rangeland. This situation reveals that grazing pressure should be reduced and qualified vegetation should be increased with appropriate breeding studies.