Anahtar anlaşma protokollerinin incelemesi üzerine
On review of key agreement protocols
  1. Tez No: 684553
  2. Yazar: ÖMER KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dijital teknolojinin hızla gelişimi faydaları ile beraber gizlilik ilkesini de ihlal eden bazı siber saldırıları beraberinde getirmektedir. Bu noktada ileti¸sim konusunda güvenliğin sağlanması için şifreleme algoritmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kriptografi bu ihtiyaçlara cevap verebilecek birçok şifreleme algoritmalarını geliştirmektedir. Bu çalışmada algoritmalar iki başlık altında incelenmeden önce şifreleme hakkında birinci ve ikinci bölümde belli terimler ve şifrelemede kullanılan bazı matematiksel ifadelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde simetrik ve asimetrik anahtarlı şifrelemeler detaylandırılarak ana konuya zemin hazırlanmıştır. Son bölümde tez başlığında belirtilen Anahtar Anlaşması Protokolleri ayrıntılı anlatılmıştır. Bahsedilen bazı protokoller örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of digital technology brings along some cyber attacks that violate the principle of confidentiality with its benefits. At this point, encryption algorithms are needed to ensure communication security. Cryptography develops many encryption algorithms that can meet these needs. In the first and second part of this study, before the algorithms are examined under two headings, certain terms about encryption and some mathematical expressions used in encryption are mentioned. In the third part, symmetrical and asymmetric keyed ciphers are elaborated and paved the way for on the main subject. Finally, Key Agreement Protocols mentioned in the thesis title are explained in detail. Implementations are applied with some mentioned protocols.