An Adaptive nonlinear model predictive controller using a neural network
Yapay sinir ağı ile bütünleştirilmiş doğrusal olmayan adaptif model öngörümlü denetici
- Tez No: 68456
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Öz YAPAY SİNİR AĞI İLE BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ DOĞRUSAL OLMAYAN ADAPTİF MODEL ÖNGÖRÜMLÜ DENETİCİ Karahan, Özgür Yüksek Lisans, Kimya Mühendisliği Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Canan Özgen Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Uğur Halıcı Ağustos 1997, 109 sayfa Bu çalışmada, Doğrusal Model Öngörümlü Deneticilerin kapasitelerini doğrusal olmayan sistemlerin denetimi için genişleten bir Doğrusal Olmayan Adaptif Model Öngörümlü Denetici, Model Öngörümlü Denetim çalışma yapısında üç katmanlı ileri beslemeli bir Yapay Sinir Ağı kullanılarak geliştirildi. Bu Yapay Sinir Ağı, Backpropagation algoritması kullanılarak, Doğrusal Model Öngörümlü Deneticinin öngördüğü sistem çıktısı ile doğrusal olmayan gerçek sistemin çıktısı arasındaki farkın modellenmesi için eğitildi.Doğrusal Olmayan Adaptif Model Öngörümlü Deneticinin performansı, bozucu etkenlerin bertaraf edilmesi ve sistem çıktısının istenilen değeri takip etmesi yetenekleri için çok bileşenli bir karışımı yüksek saflıkta ayıran bir damıtma kolonunun simülasyonu üzerinde test edildi ve Doğrusal Model Öngörümlü Deneticinin performansı ile karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar, bu çalışmada geliştirilen Doğrusal Olmayan Adaptif Model Öngörümlü Deneticinin bozucu etkenlerin sisteme girmesi ve sistem çıktısının referans değerinin değişmesi durumlarında, sistemi iyi bir performansla denetlediğini göstermiştir. Bunun yanısıra, Doğrusal Olmayan Adaptif Model Öngörümlü Denetimcinin performansının, Doğrusal Model Öngörümlü Deneticinin performansından çok daha iyi olduğu belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Doğrusal Olmayan Adaptif Model Öngörümlü Denetici, Doğrusal Model Öngörümlü Denetici, Model Öngörümlü Denetim, Yapay Sinir Ağı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ADAPTIVE NON-LINEAR MODEL PREDICTIVE CONTROLLER USING A NEURAL NETWORK Karahan, Özgür M.Sc., Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Canan Özgen Co-supervisor : Prof. Dr. Uğur Halıcı August 1997, 109 pages An Adaptive Non-linear Model Predictive Controller (ANMPC) is developed which extends the capacity of Linear Model Predictive Controller (LMPC) for non linear systems, by utilising a three-layered feed-forward Neural Network (NN) in the Model Predictive Control (MPC) work frame. The three-layered feed-forward NN, which is trained by using the Backpropagation algorithm, is used to model the deviation of LMPC predictions from actual non-linear system outputs. mThe developed ANMPC is tested for its disturbance rejection and set-point tracking capabilities and compared to that of the LMPC, using a dynamic simulation program for a multi-component high-purity distillation column. Results reveal that the ANMPC successfully stabilizes the non-linear system in the face of disturbances and set-point changes. Also, it is found that the ANMPC is superior in control compared to the LMPC. Key words : Adaptive Non-linear Model Predictive Controller, Linear Model Predictive Controller, Model Predictive Control, Neural Network. IV