TSMC 180nm CMOS teknolojisinde özgün bir düşük gerilim pıng-pong-pang enstrumantasyon yükselteci tasarımı
A novel low voltage ping-pong-pang instrumentation amplifier design with TSMC180nm CMOS process technology
  1. Tez No: 684574
  2. Yazar: HİLAL BAŞAK EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Biyomedikal uygulamalarda kullanılmak için tasarlanan estrumantasyon yükselteci tasarımlarında ön plana çıkan detaylar yükseltecin düşük giriş gürültüsüne ve düşük giriş ofset gerilimine sahip olmasıdır. Günümüzde bu gereksinimleri sağlamak için çeşitli gürültü ve ofset azaltıcı (kesme, sıfırlama) teknikler kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, bu yöntemlerden bazılarını tek bir yükselteçte birleştirerek daha iyi bir performansta yükselteç tasarımı yapmak amaçlanmıştır. Tasarıma başlamadan önce simülasyon sonuçları ile teorik sonuçların birbirine yakın olması amacıyla ACM parametre çıkarım yöntemi kullanılarak Mosfetin önemli tasarım parametreleri çıkartılmıştır ve yükselteç tasarımında bu parametreler kullanılmıştır. Gürültü ve ofset azaltıcı yöntemler kullanılarak Ping-Pong-Pang akım geri dönüşlü yükselteç (CFIA) tasarımı yapılmış olup, simülasyon sonuçları ile tasarımın etkinliği ve doğruluğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important details while designing an instrumentation amplifier for using biomedical applications are have low input referred noise and low input referred offset voltage. To design instrumentation amplifier with these spesifications there are many techniques like chopping and autozeroing. In many articles and books reducing the input noise and offset voltage with these techniques have proven. The aim of this work is to design a Ping-Pong-Pang CFIA amplifier which has better performance for biomedical applications with using some of these techniques. Before starting the design, MOSFET's design parameters have extracted with using the ACM Parameter extraction method for better simulation results. These parameters have used for amplifer design. The simulation results prove the efficiency of the Ping-Pong-Pang CFIA amplifier.