Amatör futbolcuların yeni tip koronavirüse yakalanma kaygıları ile psikolojik iyi olma düzeylerinin değerlendirilmesi (İstanbul örneği)
Evoluate the relation between the amateur football player's anxiety about getting covid-19 and their psychological well-being's level (iIstanbul sample)
  1. Tez No: 684605
  2. Yazar: ERDAL SERBEST
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN PEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, amatör futbolcuların yeni tip koronavirüse yakalanma kaygıları ile psikolojik iyi olma düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda ilişkisel tarama yöntemi ve nedensel karşılaştırma yönteminden yararlanıldı. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden yararlanılan çalışmada, gönüllülük esasına dayalı yüz yüze ve online veri toplandı. Araştırmanın evrenini, İstanbul Bölgesel Amatör Futbol Liglerinde mücadele eden sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir ve 230 amatör futbolcu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu, sporcuların yeni tip koronavirüse yakalanma kaygı ve psikolojik iyi olma ölçekleri kullanılmıştır. İstatistiki işlem olarak araştırma amacı doğrultusunda oluşturulan non parametrik testlerden Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H Testi ve Spearman Korelasyon analizleri uygulandı. Sonuç olarak örneklem grubunda yer alan amatör futbolcuların yeni tip koronavirüse yakalanma kaygı düzeylerinin ve psikolojik iyi olma seviyelerinin ortalamanın üzerinde olduğu, yaş değişkeni ile covid kaygı düzeyi arasında anlamlı farklılık olmadığı, psikolojik iyi olma genel skorunda ve çevresel hakimiyet boyutunda anlamlı farklılık olduğu, spor geçmişi değişkeni ile covid kaygı genel skoru ve bireysel kaygı boyutu arasında psikolojik iyi olma genel skorunda özerklik ve çevresel hakimiyet boyutlarında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Gelir düzeyi değişkeni ile covid kaygı düzeyi ve psikolojik iyi olma, yaşam amaçları boyutu arasında anlamlı farklılık olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evoluate the relation between the amateur football player's anxiety about getting Covid-19 and their psychological well-being's level. In accordance with this purpose, it's utilized correlational survey model and causal comparison method. This study's data collection method is survey technique and the data is collected by online and face to face techniques on a voluntary basis. The research universe is consisted of athletes who plays in Istanbul Amateur Football Leagues. The research sample is determined by simple random sampling and 230 amateur football players are consisted of this sample. It's used personal information form which determine participant's demographical speciality, psychological well being scale and footballer's getting Covid-19 anxiety scale as the data collection tool in this study. It's implemented Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H non-parametric tests and Spearman correlation analysis as statistical processing for the purpose of this study. As a result of this study, it's established that anxiety about getting Covid-19 and psychological well-being's level of the amateur football players who take a part in sample group is better-than-average. It's not been significant differences between age variable and anxiety level about getting Covid-19 but it's been significant differences between general psychological well-being's score and environmental domination. The results are show that it's been significant differences between sports background variable and general score of Covid-19 anxiety and between personal anxiety size and psychological well-being's score as environmental domination and autonomy. Also the results are established that is been significant differences between income rate variable, Covid-19 anxiety level, psychological well-being and life purpose.