Doğrudan metanol yakıt pilinde iki fazlı akışın deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of two phase flow in direct methanol fuel cell
- Tez No: 245151
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DURSUN MAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde tasınabilir elektronik cihazlardaki hızlı gelismelere paralel olarak Lityum-İon veya Lityum Polimer piller özellikle el bilgisayarları, diz üstü bilgisayarlar ve fonksiyonel cep telefonlarının güç ihtiyacını karsılamada yetersiz kalmaktadır. Dogrudan metanol yakıt pilleri özellikle metanolün hacimsel enerji yogunlugunun Lityum-İon pillere göre bes katı daha fazla olması ve yakıt kartuslarını degistirerek sarjcihazından tamamen bagımsız hale gelebilmesi nedeni ile tasınabilir cihazlar için büyük potansiyel vaat etmektedir. Bu çalısmada bir dogrudan metanol yakıt pili gelistirilmis ve anot madde dagılımı çalısma parametrelerine baglı olarak incelenmistir. Ayrıca dogrudan metanol yakıt pilinin çalısması esnasında anot tarafında meydana gelen iki fazlı akıs görüntülenmistir. Dogrudan metanol yakıt pili (DMYP) performansınınyüksek çalısma sıcaklıklarında ve düsük yakıt konsantrasyonlarında arttıgı bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with rapid development of portable electronic devices such as handheld computers, laptops and functional mobile phones, the power supplied by lithium-ion or lithium polymer batteries is inadaquate to meet the power these devices need. Direct methanol fuel cells (DMFCs) promise to be great potential for portable devices due to the fact that volumetric energy density of methanol is five times more than that of lithium-ion cells and because changing fuel cartridges can become completely independent from battery charger. In this study, a direct methanol fuel cell was developed and also, anode species distribution was investigated, depending on the working parameters. Additionally, during the operation of direct methanol fuel cell occuring, the two-phase flow was visualized in the anode side of DMFC. Directmethanol fuel cell (DMFC) performance was found to have increased with high temperature and low fuel concentration.